Előszó
Kalotaszeg tájainak (Felszeg, Alszeg, Nádasmente) gazdag és sokrétű népművészete a XIX. században érte el fejlődésének tetőfokát. Több faluban virágzott ebben az időben a fazekasság,...
Tovább
Előszó
Kalotaszeg tájainak (Felszeg, Alszeg, Nádasmente) gazdag és sokrétű népművészete a XIX. században érte el fejlődésének tetőfokát. Több faluban virágzott ebben az időben a fazekasság, kályhacsempe-készítés, fafaragás, pingálás. A használati eszközöket, kapukat, kerítéséket, bútorokat faragással, illetve festészettel díszítették.
Gazdagodott, színesebbé vált a viselet, melynek egyes darabjait pompás hímzésekkel varrták ki. Nemcsak a textíliákat, hanem a bőrből készült ruhadarabokat, így a férfi és női mejjrevalókat is hímezték, színes selyem vagy gyapjúfonállal.
A fazekassághoz, faragáshoz, festéshez és szűcsmunkához nem mindenki értett, ezekkel specializálódott mesteremberek foglalkoztak. Az egyes ruhadarabokat is hozzáértő asszonyok készítették: volt bujkacsináló, szoknya- és kötővarró, pártakészítő szinte minden faluban.
Ezzel szemben a lakásban használt vászonneműt minden asszony maga állította elő és ízlése-módja szerint díszítette is. Régen a vállfűs inget minden leány maga varrta meg magának, ezzel mutatta meg a falunak ügyességét, rátermettségét. Csak a nagygazdák engedhették meg maguknak, hogy másokkal szövessenek és varrassanak.
Így tehát, más tájakhoz hasonlóan, Kalotaszegen is kialakult egy igen gazdag és jellegzetes hímzéskultúra, mely úgy tűnik, a XIX. században teljesedett ki.
Vissza