Előszó
A Hangzó Helikon sorozat CD-mellékletes verseskötetei között vannak olyanok, melyek zenéjét az alkotók kifejezetten sorozatunk számára írták, de vannak olyanok is, amelyek több évtized dalait gyűjtik egybe. A Kaláka eddig megjelent két kötete, a Kányádi, a Kosztolányi, valamint ez az új is az utóbbiak közé tartozik.
Amikor 1969-ben a Kaláka bemutatkozott, emlékezetem szerint öt dalt énekeltünk. Egyik ezek közül az Egri leány c. Arany-ballada részlete volt. A hetvenes évek közepén kezdtünk hosszabb Arany-verseket énekelni: A bajusz, A walesi bárdok, Zách Klára, Tetemrehívás zenéje akkor íródott, és ezek a dalok szerepeltek is az egykori Radnóti Színpadon - talán 1978-ban - a Csíkos Gábor színművésszel közösen bemutatott, „Mondok, mondok éneket..." című estünkön, ahol az első részben Arany János, a másodikban Weöres Sándor verseit énekeltük. Máig felejthetetlen, hogyan „szólt" az 1981-es első erdélyi Kaláka-turnén A walesi bárdok. Az itt hallható koncertfelvétel későbbi, az 1989-ben Boldog, szomorú dal címmel a Hungaroton Kiadónál megjelent lemezünk darabja volt.
A Népdal a Kaláka 25 című jubileumi lemezünkön jelent meg 1994-ben.
A Családi kör, amely itt citerakísérettel szólal meg, címadó dala volt a 2001-ben megjelent családi lemezünknek. Gyerekkorom óta egyik kedvenc versem, sokszor próbáltam elénekelni, mindig sikertelenül. A dal megszületése egy moldvai csángó asszony énekéhez kötődik, az ő nagymamája - ahogy „csángóul" mondják: mamája - híres énekes volt, a tőle tanult dalokból énekelt nekem, és mesélte, hogy gyerekkorukban (talán a hetvenes években lehetett) otthon papája furulyázott és ők édesanyjukkal összefogódzva - a gyerekek az ágyon, az édesanya a padlón, hogy azonos magasságban legyenek - táncoltak.
Tudjuk, hogy Arany János is szeretett énekelni, dalgyűjteményt is összeállított, ezért vettük fel a versek közé az A szép fényes katonának kezdetű énekét.
A Rege a csodaszarvasról részleteit Sebő Ferenc barátunk társította egy mongol dallammal, ő énekli velünk közösen (köszönet érte), mi pedig megfejeltük egy kis moldvai csángó táncmuzsikával.
A gyűjteményünkben szereplő többi dal (szám szerint tizenegy) mai termés, 2007-ben írtuk, a Hangzó Helikon Kaláka-Arany János kötete számára.
Fogadják mindet szeretettel!
Gryllus Dániel
Vissza