Előszó
Az Európai Bizottság immár több mint ötven éve működik együtt a tagállamokkal azért, hogy lehetőséget adjon az embereknek álláskilátásaik javítására. 1957-ben történt felállítása óta az Európai Szociális Alap emberek millióit segítette nem csupán a mezőgazdaságban és az iparban, hanem a szolgáltatási szektorban is, amelyben ma az állások többsége található.
Az Alap az Európai Unió foglalkoztatási stratégiájának állandó elemévé vált. Mérete az évek során folyamatosan növekedett: míg költségvetése 1970-ben a közösség teljes költségvetésének csupán 1%-át jelentette, ez az arány mára 10%-ra növekedett. Az Alap kiállta az idő próbáját, és képesnek bizonyult arra, hogy alkalmazkodjék a változó társadalmi és foglalkoztatási feltételekhez, sőt néha még elébe is tudott ezeknek menni.
Ma az Európai Szociális Alap lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy azok olyan aktív munkaerő-piaci politikákat valósítsanak meg, amelyek az élet minden területén segítik az embereket. Az Alap segíti az embereket az új állásokhoz szükséges átképzésben vagy támogatja őket az első állás megtalálásában. Gondoskodik a társadalom azon veszélyeztetett rétegeiről is, amelyeket esetleg érint a társadalmi kirekesztés, vagy amelyeket fenyeget ennek lehetősége, és esélyt biztosít számukra arra, hogy munkát találjanak, illetve, hogy újra munkába álljanak.
Ha valaki rendelkezik állással, ez alapvetően befolyásolja az élettel való elégedettségét. Ez a férfiakra és a nőkre egyformán igaz. Az Európai Szociális Alap egyik sikertörténete a nők segítése volt első állásuk megtalálásában, illetve abban, hogy egy munka nélkül töltött időszakot követően ismét munkába álljanak és a férfiakkal egyenlő helyzetet vívjanak ki a munkahelyen. 1970-ben a foglalkoztatottaknak valamivel kevesebb mint egyharmada volt nő. Ma már viszont a nők a foglalkoztatottaknak majdnem a felét teszik ki.
Az Európai Unió számos kihívással szembesül; ilyenek például a globalizáció és az új technológiák, valamint az öregedő népesség, illetve a kutatás és az innováció. A problémák megoldásához magasan képzett munkaerőre van szükség, és az Európai Szociális Alap kulcsfontosságú szerepet játszik ezen a területen.
Vissza