1.063.251

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Klasszikusok Tápéról (minikönyv)

Antológia

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Lektor
Fotózta
Szeged
Kiadó: Szegedi Nyomda
Kiadás helye: Szeged
Kiadás éve:
Kötés típusa: Bőr
Oldalszám: 102 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 5 cm x 5 cm
ISBN: 963-02-1574-8
Megjegyzés: Könyvtervező: Ekker János és Selep László Nyomda: Szegedi Nyomda Készítették a Szegedi Nyomda MTESZ Miniatűrkönyv Klub tagjai társadalmi munkában. Színes reprodukciókkal illusztrálva. A könyv pontos mérete: 54 x 53 mm.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Tápé régi magyar falu, írott történetét 1138-tól ismerjük. A Tisza és a Maros torkolatába épült, s ez a körülmény meghatározó jellegűvé vált korábbi életében. Lakossága a vízi életre szorítkozott,... Tovább

Előszó

Tápé régi magyar falu, írott történetét 1138-tól ismerjük. A Tisza és a Maros torkolatába épült, s ez a körülmény meghatározó jellegűvé vált korábbi életében. Lakossága a vízi életre szorítkozott, halászattal és nádvágással kereste meg a kenyerét, később pedig a gyékényszövés is meghonosodott a faluban, amely Tápé lakóinak virágzó háziiparává vált. Sokak számára ma is a legfontosabb munkát jelenti. Több száz ember tagja a háziipari szövetkezetnek, amelyet többek között a gyékényből készített, szinte művészi kivitelű termékei tették híressé. A hagyomány tehát magasabb fokon tovább él és virágzik Tápén.
Egyébként a község Szeged tőszomszédságában jött létre s ezer szál kötötte a városhoz. Ma pedig Szeged része. De Szeged a régi időkben a tápéi nép elnyomója is volt. Ezek a körülmények szintén rányomták bélyegüket Tápéra. A faluban egy zárt, önmagába forduló, "ősiségbe rekedt" társadalom konzerválódott. Ellenállt Szegednek, mélyítette a különbözőségüket szokásban, öltözködésben, mentalitásban, kultúrában és gazdaságban egyaránt, sőt harcolt jogaiért elkeseredéssel és furfanggal. Ezek a tények felkeltették több neves író és művész érdeklődését és csalogatják a faluba. A század elején Ady Endre írt a tápéi parasztokról, Kodály Zoltán is megfordult a faluban népdalgyűjtő körútján. A Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumának tagjai is vizsgálták a falut. Négy nagy klasszikus író - Juhász Gyula, Tömörkény István, Móra Ferenc és Radnóti Miklós - pedig novellákban, versekben dolgozta fel a falu népének felszabadulás előtti félelmetes sorsát: a naiv vallásosságot, a babonás hitet, az úri világgal szembeni magatartást, leleményes furfangot.
Ez utóbbiak írásait adtuk most közre, csokorba kötve, egyúttal jelezve, hogy Tápénak irodalma van.
Bermula Mihály Vissza

Tartalom

Juhász Gyula: Tápai nóta5
Juhász Gyula: Tápén6
Móra Ferenc: Tápéi diplomaták8
Radnóti Miklós: Tápé, öreg este25
Tömörkény István: Hajnal az úton27
Juhász Gyula: A tápai krisztus39
Juhász Gyula: Vízimalom41
Móra Ferenc: Tápéi furfangosok44
Juhász Gyula: Tápai lagzi54
Juhász Gyula: Falusi delelő56
Tömörkény István: A vadállat58
Juhász Gyula: Falusi alkony76
Juhász Gyula: Magyar Falu Csöndje78
Tömörkény István: Hajnali sötétben80
Utószó94
Tápé festője97
Képjegyzék100
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem