Előszó
Egyetemi vezetőnek ritkán adódik arra lehetőség, hogy az intézménye valamely szakmai területének intenzív fejlődési időszakát közvetlenül figyelemmel kísérje. A Fogorvostudományi Kar története esetében ez a helyzet. A Debreceni Orvostudományi Egyetem utolsó rektoraként, a Debreceni Egyetem első rektoraként, majd az Orvostudományi Centrum elnökeként, illetve a mai napig is módom volt nemcsak nyomon követni, hanem aktívan is részt venni a Kar egyes fejlődési szakaszainak történéseiben. A Fogorvostudományi Kar 2003. évben történő létrejötte az azt megelőző Fogorvostudományi Intézet vezetőinek, oktatóinak, munkatársainak sok-sok erőfeszítése, évek szorgos munkája alapján történhetett meg. A karrá alakulás vezetési, szakmai önállóságot, egyben nagy felelősséget is jelent. A Fogorvostudományi Kar élt a lehetőséggel, amit jól illusztrál, hogy a fogorvosképzés „Kiválósági hely" címet nyerte el a Magyar Akkreditációs Bizottságtól a budapesti karral egy időben. Az angol nyelvű fogorvosképzés elindításával és a vártnál is sikeresebb bővülésével a világban ismertté, jegyzetté vált a debreceni fogorvos diploma. Az új épületszárny méltó körülményeket teremtett az oktatáshoz, a modem fogorvos szakma gyakorlásához; ehhez is komoly áldozatokat kellett vállalnia a Kar tanszékeinek, hiszen nem állami támogatásból, hanem közvetlenül saját bevételből megvalósuló beruházás ez. Kiemelkedő az oktatói utánpótlás nevelése, a tudományos minősítést szerzettek száma.
A több mint 9 év története tehát a siker története. Ennek meghatározó szereplője Dr. Márton Ildikó professzornő, aki az első időszakban a Fogorvostudományi Intézet igazgatójaként, majd a Fogorvostudományi Kar dékánjaként irányította a fejlesztéseket. Az ő kitartó, áldozatos munkája nélkül a Kar nem jöhetett volna létre és nem tartana ott, ahol 2009-ben tart. Dékán asszony méltán érdemelte ki a hazai szakmai közösség elismerését. Teljesítményét számos megbízás, így a Magyar Fogorvosok Egyesületének elnöki tiszte, a Fog- és Szájbetegségek Szakmai Kollégiuma elnöki megbízatása, a Magyar Akkreditációs Bizottság Szakbizottsági tagsága és sok más hazai, valamint nemzetközi feladat és elismerés jelez. A legújabb kitüntetése is mutatja ezt az elismerést; 2009 januárjában a Apáczai Csere János-díj méltó elismerés szakmai munkásságának.
2009-ben új vezetése lesz a Karnak, akik számára nagy kihívás lesz folytatni a kiemelkedő színvonalú vezetői munkát. A lehetőségek adottak lesznek, hiszen az utóbbi hónapokban kirajzolódtak azok a fejlesztési lehetőségek, amelyek többek között a szájsebészet, a maxillofaciális és a dentoalveoláris tevékenységnek adnak méltó hátteret. Ezzel teljessé válik a Fogorvostudományi Kar infrastruktúrájának fejlesztése, lehetővé téve, hogy a gyógyítómunka, a magas színvonalú nemzetközi oktatótevékenység még jobb körülmények között folyjon. Ugyanakkor látnunk kell, hogy a szakmai közösség, a Kar teljesítménye nem csak a falak, a modern épület és technológia függvénye. Legalább ennyire fontos annak építő szellemisége, igényessége, összetartása, áldozatkészsége. Miközben gratulálok a Kar első 5 évéhez, vezetőjének sikereihez, oktatói-dolgozói munkásságukhoz, tudományos eredményeikhez, kívánom, hogy a következő 5, és sokszor 5 év hozza meg az újabb sikereket. Maradjon tartós az a tekintély és kiemelkedő szakmai színvonal, amelyet a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara 2008-ra méltán elért.
Vissza