Előszó
Utoljára tíz évvel ezelőtt, 1985 novemberében jelent meg jubileumi évkönyvünk, mely centenáriumi ünnepségünk alkalmával összefoglalta a budapesti Fehér Kereszt Gyermekkórház alapításának és működésének történetét. Évkönyvünkben megemlékeztünk az 1946- óta budapesti orvosegyetemi II. Gyermekklinikaként működő intézmény első igazgatója, dr. Petényi Géza professzor szellemi és tudományos örökségéről, a 100 éves kórház karitatív és gyógyító tevékenységéről, orvosainak, ápolónővéreinek és valamennyi dolgozójának áldozatos és emberséges munkájáról.
E mostani jubileumi kiadványunk az intézmény 110 éves múltjának lényeges eseményeit felelevenítve bemutatja a Semmelweis Orvostudományi Egyetem II. Gyermekklinikájának mai, korszerű gyógyító, oktató és tudományos munkásságát. Az évkönyv megjelentetésével hálával és tisztelettel emlékezünk születésének 90. évfordulóján több orvosgeneráció felejthetetlen tanító mesterére, a kiváló orvosra és tudósra, dr. Kerpel-Fronius Ödön akadémikusra, aki tíz éven át, 1967-től 1976-ig klinikánk igazgató professzora volt.
Az ország egyik legrégibb, értékes hagyományait tudatosan megőrző és a kor igényeinek megfelelően fejlesztő gyermek-egészségügyi intézménye vezető szerepet tölt be az újszülöttek, csecsemők, gyermekek és serdülők ellátásában, a magyar, angol és német nyelvű orvosok és fogorvosok oktatásában, valamint a szakorvosképzésben. A klinika gyógyító és oktató feladataihoz szorosan kapcsolódó tudományos kutatásainak színvonalát a felsorolt eredmények, az évtizedek alatt egyre bővülő és fejlődő hazai és nemzetközi együttműködések jelzik. A centenáriumi évkönyvünkben 1980-1985 közötti időből összefoglalt közlemények jegyzékét ezúttal a klinika munkatársainak tíz éves, 1985 és 1995 között megjelent tudományos publikációs listája követi.
A II. Gyermekklinika tevékenységének bemutatásával a beteg gyermekek szüleit, a családokat is szeretnénk tájékoztatni fekvőbeteg- és ambuláns ellátásunk jelenlegi szakterületeiről, és a közeljövőben várható bővítésekről. Arra törekszünk, hogy a klinikánk segítségére szoruló beteg gyermekek és szüleik számára a kórházi gyógyító ellátást és a körülményeket a lehető legmagasabb színvonalon biztosítsuk.
Az eltelt 110 év alatt intézményünk nem adhatta volna vissza oly sok beteg kisgyermek egészségét, nem gondoskodhatott volna oly sikeresen a rászorulók testi-lelki fejlődésének elősegítéséről, ha dolgozóinak szakértelme, lelkiismeretessége és szeretete mellett áldozatkész támogatók nem állnak mellettünk. Őszinte hálával gondolunk mindazokra, akik szép és örömteli gyógyító-ápoló feladataink teljesítéséhez értékes támaszt nyújtottak a múltban, és bizakodásunkat erősítik a jelenben és jövőben.
Vissza