Előszó
Mottó: „A kat. társadalom, amely vallásos meggyőződésénél fogva sem lehet azon az állásponton, hogy a nőt, azért mert nő, mellőzni kell azokban a munkakörökben is, ahol éppen női adottságaira és...
Tovább
Előszó
Mottó: „A kat. társadalom, amely vallásos meggyőződésénél fogva sem lehet azon az állásponton, hogy a nőt, azért mert nő, mellőzni kell azokban a munkakörökben is, ahol éppen női adottságaira és képességeire szükség van, mozdítsa elő a női szakemberek nagyobb érvényesülését nem az egyének, hanem mindenekelőtt a családok érdekében."
Imre Ilma dr. székesfővárosi szociális előadó (1942)
Immár a negyedik kiadvány jelenik meg, mely a váci szociális gondoskodás történetével foglalkozik. A nőegyletek tagjai nyilván nem szociális munkásként határozták meg magukat, és kérdés az is, hogy szociális munka volt-e, amit végeztek. A nőegyletekben nem volt komplex ellátást nyújtani tudó képzett szakember, tevékenységük során általában az érdemes szegények támogatása, vagy a kolduskérdés megoldása volt a cél, azonban tény, hogy a mai szociális munka sok elemét megtalálhatjuk tevékenységükben. A XIX. század végén és a XX. század elején igen jelentős szakmai viták folytak a szociális munka mibenlétéről és a követendő szociális munkaformákról. Ezért, most sem tértem el az eredeti tervemtől, hogy sok dokumentumot mutatok be lehetőleg teljes terjedelmében, hiszen így sokkal jobban érzékelhető a vizsgált időszakra jellemző segítő tevékenység.
A könyvben a nőegyletek történetét nem korszakonként mutatom be, hanem a Váci Jótékonysági Nőegylet nyolc évtizede az a vezérfonal, melyre felfűztem az egyes fejezeteket. Egyébként is a történelmi korszakbontás a mi szakmánkban igen nehézkes, hiszen milyen dátumhoz lehet kötni például egy egylet megalakulását.
Az egyesületek dokumentumainak nagy része elveszett, csupán néhány évkönyv maradt meg, amiben inkább csak a kiadások-bevételek mérlege található meg. Például nem találtam meg az egyesületek választmányi üléseiről készült jegyzőkönyveket, vagy a segélyezési könyveket, amiből a konkrét napi munkát lehetne követni. Az is nehézséget okozott, hogy túl hosszú időszakot mutatok be, és a változások sokszor igen radikálisak voltak, a könyv terjedelme meg adott. Ezért inkább csak felvillantok néhány mozzanatot, amiből érzékelhető a város szociális helyzete, illetve az egyleti munka iránya.
Vissza