Előszó
Minden kultúra a létezés tragikus, abszurd voltának feloldására, az élet megélhetésére tett kísérlet. Ugyanis a magára maradt, magára eszmélt ember a szakadatlan kiszolgáltatottság, idegenség iszonyát élte és éli meg. Esendő voltának be- és felismerésén alapulnak azok az ősi világ- és létinterpretációk (mítosz, mágia, vallás), amelyek az embert az örök, a kozmikus lét dimenziójába kapcsolják. Olyan kognitív konstrukciók ezek, amelyek rendet, törvényt vetítenek a világba, amelyen belül az emberi lét definiálható és elviselhető.
E világértelmezések mindenike a Nagy Titokkal kacérkodik: szakadatlanul ostromolják azokat a - vélt - falakat, amelyek mögött az abszolút Tudás rejtegeti magát. A falak mindegyre engednek ugyan az ostromnak, ám a Titok nem: mindig odább, az emberi tekintet elől újabb területekre költözik (Lévi 1994, 7.). Megmarad a világ újrafogalmazására ösztönző örök kihívásnak.
Hogy milyen a világ, mi az élet oka és finalitása, azt kultúránk tanítja meg. Tudnunk kell viszont azt, hogy a mi kultúránk közvetítette kép egy lehetséges világkép. A világfolyamat egy más perspektívából történő szemlélése más világképet eredményez. Nem jobbat, nem rosszabbat, csupán - másat. S ezt jó állandóan észben tartanunk. Mindannyian, akik egy adott kultúrához tartozunk,, áldozatai is vagyunk kultúránknak. Azáltal, hogy bizonyos értelmezésekre, teljesítményekre, értékítéletekre beállítódunk, közömbösekké válunk más, lehetséges értékekkel, értelmezésekkel szemben.
Egy világértelmezés kizárólagossá emelése a mássággal szembeni intoleranciát eredményezi. Megfoszt attól a lehetőségtől, hogy a másságot belülről érzékelve annak koherenciáját, adott elméleti premisszákon nyugvó racionalitását felfedezzük.
Ha mai (vallásos? racionális?) világértelmezésünk pozíciójából netán kaotikusnak, logikátlannak tűnik az ókori Kelet, a középkori Európa, az afrikai bennszülöttek világlátása, világértelmezése, próbáljunk azon is elgondolkodni, milyennek látná a mi kultúránkat a keleti, a középkori, a primitív ember az ő perspektívájából.
Vissza