1.062.160

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A gazdasági fejlődés elmélete

Vizsgálódás a vállalkozói profilról, a tőkéről, a hitelről, a kamatról és a konjunktúraciklusról

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Budapest
Kiadó: Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 320 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 15 cm
ISBN: 963-220-867-6
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Az osztrák születésű Joseph A. Schumpeter (1883-1950) a XX. század egyik legjelentősebb polgári közgazdásza. A közgazdaságtan, a gazdaságtörténet, a statisztika, a szociológia stb. kérdéseiben egyaránt otthonos, enciklopédikus műveltségű tudós fő műve, A gazdasági fejlődés elmélete megjelenésekor - 1911-ben - szinte teljesen egyedülállónak számított, s tegyük hozzá, nem alaptalanul.
A neoklasszikus elmélet képviselői közül Schumpeter az egyetlen, aki kialakítja a tőkés fejlődés önálló - igaz, a marxinál jóval szűkebb, következtetéseiben azzal többnyire szemben álló, de kiindulásában kétségtelenül vele azonos gyökerű - elméletét. A stacioner gazdaság, a fiktív egyensúlyi állapot leírása a gondolati kiindulópont ahhoz a kérdés-feltevéshez, hogy mi az a gazdaságon belüli erő, amely a rendszert fejlődésre készteti, továbbá hogyan megy végbe ez a fejlődés. A válasz Schumpeter gondolatvilágának kulcsszavai - az innováció és a vállalkozó - adják meg. Elméletében a gazdasági fejlődés... Tovább

Fülszöveg

Az osztrák születésű Joseph A. Schumpeter (1883-1950) a XX. század egyik legjelentősebb polgári közgazdásza. A közgazdaságtan, a gazdaságtörténet, a statisztika, a szociológia stb. kérdéseiben egyaránt otthonos, enciklopédikus műveltségű tudós fő műve, A gazdasági fejlődés elmélete megjelenésekor - 1911-ben - szinte teljesen egyedülállónak számított, s tegyük hozzá, nem alaptalanul.
A neoklasszikus elmélet képviselői közül Schumpeter az egyetlen, aki kialakítja a tőkés fejlődés önálló - igaz, a marxinál jóval szűkebb, következtetéseiben azzal többnyire szemben álló, de kiindulásában kétségtelenül vele azonos gyökerű - elméletét. A stacioner gazdaság, a fiktív egyensúlyi állapot leírása a gondolati kiindulópont ahhoz a kérdés-feltevéshez, hogy mi az a gazdaságon belüli erő, amely a rendszert fejlődésre készteti, továbbá hogyan megy végbe ez a fejlődés. A válasz Schumpeter gondolatvilágának kulcsszavai - az innováció és a vállalkozó - adják meg. Elméletében a gazdasági fejlődés alapja az új kombinációk (új javak, új termelési és kereskedelmi eljárások, új piacok, új beszerzési források, stb.) megvalósítása, a gazdaság új utakra terelése pedig a vállalkozók funkciója.
Igaz, a gazdasági fejlődés elméletének kidolgozása a polgári közgazdaságtanban később más úton indult el. A csupán a makroökonómiai összefüggéseket vizsgáló és néhány mennyiségi változás leírására törekvő növekedési modellek rövid életű virágkora azonban bebizonyította, hogy szükség van az intézményes feltételek és a fejlődés mikroökonómiai jellemzőinek a vizsgálatára is, aminek épp Schumpeter volt az egyik úttörője. A technikai változást, az innováció és a vállalatnagyság összefüggéseit, vagy az iparszerűvé vált kutatási-fejlesztési tevékenység nagyüzemi alkalmazásának lehetőségeit kutató modern elméletek ma már elképzelhetetlenek az általa felállított hipotézisek nélkül. Innovációs elméletének másik oldala pedig - azaz a vállalkozói mentalitás szociológiai és pszichológiai összetevőinek a vizsgálata - a gazdaságtörténet egy új ága, a vállalkozástörténet előtt nyitotta meg az utat.
Bauer Tamás színvonalas fordítása és Madarász Aladár hozzáértő, Schumpeter egész tudományos teljesítményét szintetizáló bevezető tanulmánya segíti az olvasót e ma már klasszikusnak számító és több területen egy emberöltő távlatából is elevenen ható mű megismerésében. Vissza

Tartalom

Bevezető7
Előszó az angol kiadáshoz17
A gazdasági élet körfoslyamata, amint a mindenkori körülmények meghatározzák41
A gazdasági fejlődés alapjelensége101
A hitel és a tőke145
A hitel természete és funkciója145
A tőke168
A pénzpiac176
A vállalkozói profit181
A tőkekamat213
A konjunktúraciklus273

Joseph A. Schumpeter

Joseph A. Schumpeter műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Joseph A. Schumpeter könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem