Előszó
Jósa András régészeti és muzeumi vontakozásu hirlapi cikkeinek harmadik, immár utolsó kötetét tartja kezében az olvasó, Jósa András az utolsó szabolcsi polihisztort, a gyógyító orvost,a tudós...
Tovább
Előszó
Jósa András régészeti és muzeumi vontakozásu hirlapi cikkeinek harmadik, immár utolsó kötetét tartja kezében az olvasó, Jósa András az utolsó szabolcsi polihisztort, a gyógyító orvost,a tudós régészt,a kórház- és muzeumalapitót nem kell bemutatni, mert életrajza ma már közkézen forog /Jósa András emlékezete. Irta: Dienes Istvánné. Nyiregyháza, 1974. 59 p./
Emlékét igazán csak most becsüljük meg, mikor nevét viseli a Megyei Kórház, a város legujabb lakókörzete, a Jósaváros és a 15. számu általános iskola s évente ezrek ismerkednek meg az életét bemutató kiállítással.
Jósa András tudományos munkásságának bemutatását az őt követő utódok kötelességüknek érezték: igy született meg Kiss Lajos tanulmánya a muzeum müködésének első ötven évéről /A Szabolcs vármegyei Muzeum története I. 1868-1918/. Budapest, 1965/, s Csallány Dezső bibliográfiája Jósa András megjelent és kiadatlan dolgozatairól /Jósa András irodalmi munkássága. Budapest, 1958. 116. p./.
Ugyancsak a tavaly elhunyt Csallány Dezsőnek köszönhetjük, hogy elkészült a ma már hozzáférhetetlen hirlapokban, elsősorban a Nyirvidékben fellelhető Jósa-cikkek teljes szövegközlése. Aki a három kötetet kézbe veszi, egy muzeum születésének és ötven éves müködésének dokumentumaival ismerkedik meg, figyelemmel kísérheti a muzeumi közmüvelődés elismertetéséért folyó erőfeszitéseket, bepillantást nyer a régészeti leletekre épülő tudományos következtetések kialakulásának körülményeibe.
E kötet kiadása maradandó megemlékezés a Jósa András Muzeum alapitásának 110. évfordulójára, s egyuttal tiszteletadás a kötet összeállitója, Csallány Dezső megyei muzeumigazgató munkássága előtt.
Vissza