Előszó
Jónás, az Ótestamentom prófétája Ninivébe megy, s ura parancsára bűnbánatra, megtérésre szólítja fel a bűnös várost. Hiába.
A kötet címadó novellájában Jónás közénk érkezik. Tanácstag lesz, s így...
Tovább
Előszó
Jónás, az Ótestamentom prófétája Ninivébe megy, s ura parancsára bűnbánatra, megtérésre szólítja fel a bűnös várost. Hiába.
A kötet címadó novellájában Jónás közénk érkezik. Tanácstag lesz, s így akarja megváltoztatni a vezetőket, a közéletet, az embereket. Nem sok sikerrel.
A gyűjtemény számos írása, mely történeteket, karcolatokat, pedagógiai helyzetképeket tartalmaz, tulajdonképpen ugyanezt teszi. Felfedi a visszásságokat, érezteti a következményeket, s igyekszik valamilyen kiutat is mutatni. Bevallásra, változtatásra szólít fel az érvek, az érzelem, a szatíra eszközeivel.
A tisztogatás helye a hatalom és a hivatal, az iskola és a közélet, a funkcionáriusok, a pedagógusok, a szülők, a gyerekek közössége.
Az írások a valóság fekete-fehér, olykor színes fényképei. Annyira élesek, hogy azt is mondhatnánk: köztünk történt, velünk történt, nálunk történt. De történhettek volna bárhol, s valószínűleg történtek is. A többségében valahol már megjelent munkák egyikére például, mely valóban egy város közismert történése volt, kilenc helységből érkezett reflexió. Valamennyien magukra ismertek.
Innen a kötet naiv hite is, mely szerint egy iskola, egy város falai közül is meg lehet váltani a világot. Szent együgyűség, de legyen az ő hite szerint!
Vissza