1.067.669

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A bolgárok története

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Nagybecskerek
Kiadó: Szabó Ferencz
Kiadás helye: Nagybecskerek
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félbőr
Oldalszám: 551 oldal
Sorozatcím: Történeti nép- és földrajzi könyvtár
Kötetszám: 18
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Bordázott gerincű félbőr könyvkötői kötésben. Kiadja Szabó Ferencz n.-eleméri plébános. Pleitz Fer. Pál Könyvnyomdája nyomása, Nagy-becskerek.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az európai Törökország népei között (szerző ezen müvet 875-ben irta) számra és nyelvök területének kiterjedésére nézve a bolgárok foglalják el az első helyet. Lakóhelyeik, néhány benső vidék és... Tovább

Előszó

Az európai Törökország népei között (szerző ezen müvet 875-ben irta) számra és nyelvök területének kiterjedésére nézve a bolgárok foglalják el az első helyet. Lakóhelyeik, néhány benső vidék és partvidék kivételével, a régi Moesiát, Thrákiát és Makedóniát foglalják magukban, mintegy 4000 négyszög mérföldet. A közép-korban hatalmas államot képezve, igen gyakran hatalmasan nyúltak be a Balkán félsziget eseményeibe. A legújabb korban Európa figyelme mindinkább növekedő mértékben irányul sajátságos nemzeti mozgalmuk, régi nemzeti egyházuk visszaállítását czélzó harczuk s ipari és kereskedői munkásságuk felé.
A bolgár tartományok földirata újabb korban folytonos kutatások tárgya. Dr. Boué Ami, a Balkán-kutatók tiszteletreméltó nesztora, sok követőre talált. Grisebach, Viquesnel, Lejean, Hahn, Barth, Hochstetter, Kiepert és a fáradhatatlan Kanitz F. eredménynyel folytatták az általa megkezdett munkát. Azon sötét homály, mely ezen országokat még jelen századunk elején borította, hála ezen férfiak buzgó kutatásainak, legnagyobbrészt eloszlott.
Másként áll a dolog a bolgárok történetével. Ennek első összefüggő elbeszélését a szerb Raic kisérlette meg az ö délszlávok történetében (1794). Raic utóda Engel J. Ch. az ő „Geschichte der Bulgarei (1797)" czimü művében először nyújtott kritikai áttekintést a bolgár nép egész múltjáról. Safarik P. J. az ő „Slavische Alterthümer" cz. művében (1837) és számos későbbi értekezésében a régibb korszakra nézve maradandó becsű munkákat nyújtott. Hasonlíthatatlanul csekélyebb tudományos értékkel birnak az orosz Venelin művei. A legújabb korban Hilferding, Grigorovic, Golubinski, Makusev orosz történetírók, a horvát Racki és különösen a bolgár Drinov, népe történetének legjelesebb ismerője, egyes részletek alapos feldolgozása által nagy érdemeket szereztek maguknak.
Mindezek daczára nélkülözzük a bolgárok egész történetének áttekintő leírását, mely, a történeti kritika követelményeinek értelmében, a legújabb időben napfényre hozott gazdag anyagot értékesítené. Vissza

Tartalom

Földrajzi áttekintés1
A)Hegységek. Balkán, Sztrandzs, Szredna Góra, Vitos, Ryl, Rhodope, Sar stb. B) Vizek. A Fekete-tenger folyamrendszere. Az Aegaeusi tenger rendszere. Az Adriai tenger rendszere
A thrák-illyrek és a rómaiak50
A félsziget őskora. Tumulusok. A thrák-illyrek; törzseik, nyelvök, szokásaik és viszontagságaik. A rómaiak uralma. Az őslakók romanisátiója. Benszülöttek-e a szlávok a félszigeten.
A szlávoknak megtelepedése a Balkán-félszigeten68
A szlávok beköltözése a III-VII. században. A rómaiak uralma Dákiában és a szlávoknak ezekkel való érintkezése. Szláv gyarmatosoknak első nyomai a félszigeten. Hunnok, góthok, bolgárok. Justinianus császár (527-565). Slovenek és antok Dákiában a VI. és a VII. században. Az avarok. Az avarok és a byzantinusok birodalmának hanyatlása; szláv törzseknek fegyveres előnyomulása a Peloponnezoszig.
A beköltözött szlávoknak életmódja, szokásai, telepei, törzsei és az őslakossággal való érintkezései90
A) A szlávok életmódja. B) A szláv gyarmatosodás. Helynevek. C) A szlávok viszonyai a benszülöttekhez. D) A Balkán-félszigeten levő szlávok eredete és törzsei. A szlávok Görögországban.
A bolgárok beköltözése119
Az ural-bolgárok költözködése és egy hatalmas birodalomnak alapítása Moesiában 979-ben. Az eredeti bolgárok erkölcsei, szokásai, nyelve, állami és hadi szervezete. Nemzetiségük. A beköltözők viszonya a régebben megtelepedett szlávokhoz és ezekkel való eggyéolvadásuk.
Krum és Omortag131
A bolgárok története Moesiába beköltözésüktől kezdve a keresztény hitre való áttérésökig (679-864). A Dulo családból származott fejedelmek (Duloidák). V. Kopronimosz Konstantin háborúi. Krum és Omortag khánok. Harczok a görögökkel és a frankokkal. Omortag felirata. A bolgár hatalom kiterjesztése Konstantinápolytól a Tiszáig.
A keresztény hit terjedése a bolgárok között141
Boris fejedelem (852 körül 888-ig). Konstantin és Methodisz a szlávok apostolai. A kereszténység felvétele a bolgárok által 864. Boris ingadozása Róma és Byzancz közt. Szvatopluk birodalma Nagy-Morvaországban. Vladimir fejedelem. Boris halála 907-ben
Simeon császár151
Simeon uralkodása (893-927). Bolgárország fénykora. Simeonnak Konstantinápolyra vonatkozó tervei s hadjáratai a byzantinusok ellen. Császárság és főpapi uralom Bulgáriában. Az ó-szlovén irodalom fellendülése. A magyarok és a morva birodalom bukása
A bogomilok160
Bulgária felbomlása Péter czár alatt (927-968). A birodalom felosztása egy keleti és egy nyugati államra. Ryli sz. János és a makedóniai anachoreták. A paulikánusok. Bogomil pópa és az általa támasztott mozgalom. A bogomilok vallási és erkölcsi elveinek áttekintése.
Ay oroszok fellépése északi Bulgáriában173
Szvjatoszláv orosz fejedelem betörése és a Balkán környéki tartományoknak megszállása az oroszok álta. Tzimischesz János császár meghódítja keleti Bulgáriát (971)
Sámuel czár és a trnovoi Sismanidák Nyugat-Bulgária bukása177
Sámuel czár (976-1014). Negyvenévi háború II. Basziliosszal, a bolgárok megsemmisítőjével. Gábor Román (Radomir) és Vladiszláv János czárok Vladiszláv halála Durazzo előtt. Bulgáriának végleges egyesítése a byzanczi birodalommal (1018)
A byzancziak uralma Bulgáriában a XI. és XII. században188
Az ochridai bolgár egyház. Delján Péter (1040) és Bodin Konstantin (1073) szerencsétlen felkelései. A kunok és a pecsengek betörései. Nemzeti és vallási mozgalom Bulgáriában.
Bulgária belső viszonyai a XI. és XII. században198
Az ochridai nemzeti templom elgörögösítése. A bogomilok elterjedése Görögországban, Boszniában, Olasz- és Francziaországban. A félsziget ethnographiai áttekintése.
A birodalom visszaállítása I. Aszen és Péter testvérek által209
A byzanczi birodalom állapota a XII. század végén. Péter és Aszen fivérek lázadása 1186-ban. Az új bolgár birodalom Moesiában. Kaloján czár (1197-1207). Független fejedelemségek: Ivánko Rhodopéban, Sztrez Proszekben. Alkudozások Rómával.
A bolgárok harczai a latinokkal220
A frankok Konstantinápolyban. Kaloján uniója. Görög-bolgár szövetség a frankok ellen. Balduin császár sorsa a drinápolyi csatában (1205). Véres harczok Thrákiában és Makedóniában. Kaloján halála Thesszalonikai előtt. A bitorló Boril czár (1207-1218). A bogomilok üldöztetése (1211). Szláv és Sztrez makedóniai fejedelmek.
II. Aszen János czár233
A bolgár birodalom fénykora II. Aszen János czár alatt (1218-1241). A klokotniczai ütközet és egész Thrákia és Makedónia megszállása. Bulgária belső fellendülése. Trnovo a székváros. A bolgárok és görögök szövetsége a konstantinápolyi latinok ellen. Aszen viszonya a pápához és a magyarokhoz.
Az utolsó Aszenidák247
A birodalom bukása I. Kaliman (1241-1246) és Aszen Mihály (1246-1257) alatt. A thrákiai és makedóniai tartományok elvesztése. Mihályt az utolsó Aszenidát meggyilkolja II. Kaliman.
Polgárháborúk. Aszen Konstantin czár. Ivajlo trónbitorló. Tatár főuralom253
Benső zavarok és felforgatások. Aszen Konstantin, szerb származású uralkodó (1258-1277). Háborúk Magyarországgal. A nápolyi Anjou Byzancz ellen a szerbekkel és a bolgárokkal szövetkezik. Mária czárnő cselszövényei. Ivajlo (Lachanasz) kalandor forradalma, uralkodása és halála (1277-1279). III. Aszen János görög trónkövetelő. Terterij György (1280-1292), egy új uralkodó család alapítója. Nogaj khán betörései. Szmilecz czár, tatár hűbéres. Csoki khán. Szvetszláv a haza megmentője (1294).
A kún Terteridák és a bdyni Sismanidák268
Szvetszláv Tódor czár (1295-1322). Háborúk Byzancz-czal. II. Terterij György (1322-1323) családjának utolsó sarja. Bdyni Mihály (1323-1330). Konstantinápolynak meghiusult megtámadása. A velbuzsdi ütközet 1330 jun. 28.
A szerb birodalom fénykora279
Szerbia Dusán István alatt (1331-1355) mint a félsziget főhatalmassága. János Sándor bolgár czár (1331-1365). A szerb és bolgár birodalom kiterjesztése a byzanczi polgárháborúk ideje alatt. A törökök Európában (1353)
Vallási zavarok Bulgáriában a XIV. században291
Bogomilok, heszychaszták, adamiták, zsidók. A zsidó czárné. Trnovoi sz. Theodoszij. Irodalom.
A déli szlávok első harczai a törökökkel298
Fejetlenség Szerbiában Dusán czár halála után (1355). Belviszályok Bulgáriában. A bolgárok utolsó harczai a görögökkel és első küzdelmeik a törökökkel. Bulgária felosztása a trnovoi és a bdyni birodalomra. Szavojai Amadeo gróf hadjárata Bulgária ellen. A magyarok Bdynben (1365-1369). Sisman János czár (1365-1393) török alattvaló. A Maricza melletti csata (1371). Márko király. Dobrotics despota fejedelemsége a Pontusz mellett.
Bulgária meghódítása a törökök által318
A délszláv szövetkezés Tvrdko István boszniai király alatt. A szövetségesek győzelme a Toplicza mellett (1387-ben). Sismán első meghódolása. A rigómezői csata (1389). A törökök második ostroma Bulgáriára. Trnovo meghódítása és a bolgár államnak és a nemzeti egyháznak letűnése (1393-ban). Sismán czár sorsa. Csata a Rovina-mezőn és Márko király halála. A nikápolyi csata (1396-ban). Szraczimir czárnak halála (1398-an). Egész Bulgária a törököknek meghódol.
Bulgária a XV. században338
Az angorai ütközet (1402) és ennek következményei. A bolgár herczegek felkelése (1405 körül). Polgárháború Bajezid fiai között (1409-1413). Ulászló magyar király hadjárata Zlaticzáig a Balkánban (1443). A várnai csata (1444). Konstantinápoly és valamennyi félszigetbeli keresztény állam bukása. Szkanderbég.
Az ó-bolgár állami és társadalmi élet a XII. és XV. században353
Bulgária bukásának okai. A birodalom neve, határai és beosztása. Állam- és népjog. Udvari élet. Udvari é birodalmi tisztségek. Állami egyház. Jobbágyság. Jogok, törvények, országgyülések, közigazgatás és pénzügyek. Földművelés és kereskedelem. Hadügy. Nemzeti jelleg
Ó-bolgár irodalom401
Konstantin (Kyrillos) és Methodisz. Ó-bolgár és ó-szlovén nyelv. Kyrillicza s Glagolicza. A hét szent. Simeon czár. A bogomilok irodalma. Apokryphok s görög-keleti regék. A trnovoi korszak irodalma. Euthymij iskolája.
A török uralom Bulgáriában a XVI-XVIII. századokban425
Bolgár vojnikfalvak a Balkánon, Szredna-Górában s a Rhodopén. Wlach kereskedő városok, ezek virágzása s bukása. A raguziak. Hatholikusok Bulgáriában. Ochridai egyház. Fanarióták. Osztrák-török háborúk. Hajdúk, tatárok, albánok, czigányok.
Paszvanogin és a krdzsalijek454
Török zavarok 1791-1808. A franczia forradalom következményei. III. Szelim reformjai. Független basák. A krdzsalijek rablótársulata. (1792-1804). Ozmán Paszvanoglu a vidini pártütő basa. A szerb forradalom. A tilsziti béke és Napoleon keleti tervei.
A fanariota püspökök és a görög szellem Bulgáriában479
A fanariota püspökök és a görög szellem Bulgáriában. A bolgár nép helyzete századunk elején. Nyugat ismeretei Bulgáriáról. A görög szellem hódításai. Görög iskolák és írás. A fanariota papság. A kéziratok elégetése.
A bolgár nép újjáébredése491
A bolgár nemzeti mozgalom kezdete és jellege. Szamokovi Payszij történész (1762) és Szofronij vraczai püspök (1739-1815).
Az orosz hadjáratok és a görög forradalom497
Az 1806-1812-i orosz háború. A görög forradalom. Az 1828-1829. évi orosz hadjárat. Mamarcsov Georgi kapitány. A kapinovói összeesküvés 1836-ban. Bolgár gyarmatok Besszarábiában
Az új-bolgár mozgalom508
A bukaresti kereskedők és kivándorlók. Venelin György történetíró. Aprilov és az első bolgár iskola Gabrovóban (1835). Neofyt Rylski az új-bolgár iskolaügy fejlődése.
A bolgár egyházi viszály517
Török reformok. Bozveli Neofyt és Ilárion metropolita. A bolgár egyház kérdése 1858-1872. Az exarkátus felállítása. Forradalmi kísérletek.
Az új-bolgár irodalom534
Függelék. A bolgárok lakóhelyei és a népesség száma 1875-ben544

Jirecek Konst. József

Jirecek Konst. József műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Jirecek Konst. József könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A bolgárok története A bolgárok története A bolgárok története A bolgárok története A bolgárok története A bolgárok története A bolgárok története A bolgárok története

A borító enyhén kopott.

A lapélek mintázottak.

Állapot:
24.000 Ft
12.000 ,-Ft 50
60 pont kapható
Kosárba