Előszó
Az Országos Hitoktatási Bizottság 1996 januárjában készítette el a római katolikus hitoktatás kerettantervét. Ezt a kerettantervet - amely az általános iskolák, középiskolák és szakiskolák 12 évfolyama számára készült - a Magyar Katolikus Püspöki Kar 1996-ban hagyta jóvá.
Ez a hittan-kerettanterv nem a meglévő hittankönyvek alapján készült, hanem egy új, egységes felfogású hittankönyvsorozat elkészítését teszi szükségessé. Erre az úttörő munkára vállalkozott többek között - a győri Prohászka Ottokár Katolikus Iskola hitoktatóinak munkacsoportja, amikor az országos hittan kerettanterv alapján kidolgozta iskolájuk saját hittan tantervét és minta tanmenetét, amely - Római Katolikus Hittan Tanterv és Minta Tanmenet címen - 1998-ban a Márton Áron Kiadó gondozásában nyomtatásban, majd változatlanul újabb kiadásban is megjelent.
Ennek az úttörő munkának folytatása a Hittan Tanterv és Minta Tanmenet alapján készülő hittankönyvek sorozata. Ez a könyv - Jézussal találkozunk - is ennek a sorozatnak a része, amely a 3. osztályba járó gyermekek számára készült. Könyvünk 26 sorszámozott leckét és köztük 42 sorszám nélküli, de leckeként is felhasználható olvasmányt tartalmaz. így ott is használni lehet, ahol hetente csak egy hittanórát tudnak biztosítani egy-egy osztálynak. A könyv tehát rugalmasan használható mind plébániai, mind iskolai katekézis céljára. A tanév elején tanmenetet készítő hitoktató feladata, hogy az egyes témakörök anyagát - megfelelő számú órára elosztva - feldolgozza, figyelembe véve az 1998-ban megjelent Római Katolikus Hittan Tanterv és Minta Tanmenetet. Az egyes órák nevelési céljára a leckék végén lévő buzdítások, illetve fohászok utalnak.
A Jézussal találkozunk c. hittankönyv figyelembe veszi a gyermekek életkori sajátosságait. A leghitelesebb forrás, az evangéliumokban megörökített történetek és tanítások alapján vezeti be a tanulókat a szentgyónáshoz és szentáldozáshoz szükséges alapfokú ismeretekbe. A könyv felépítése megfelel a katekézis katekumenális szemléletének, hiszen célja, hogy a gyermekeket megismertesse Jézussal, aki szeret minket, és meghív, hogy tanítványai legyünk.
Ez a tananyag akkor éri el célját, ha a gyermekek Jézussal valóban gyakran akarnak találkozni; hibáiktól, bűneiktől a szentgyónásban meg akarnak szabadulni, és rendszeres szentáldozásaik alkalmával vágynak arra, hogy minél átéltebben, szeretetben azonosuljanak Jézussal.
Vissza