Előszó
A Salgótarjáni öblösüveggyár és üveggyártás történetének megírására vállalkozni nem kis feladatot jelent.
A történelemben 75 év parányi időnek számít, egy - egy gyár történetében, azonban ennyi...
Tovább
Előszó
A Salgótarjáni öblösüveggyár és üveggyártás történetének megírására vállalkozni nem kis feladatot jelent.
A történelemben 75 év parányi időnek számít, egy - egy gyár történetében, azonban ennyi idő alatt az események, a változások olyan tömege jelentkezik, amit szinte követni is alig lehet. Nehéz dolga volt a mű szerzőjének és mindazoknak, akik az adatgyűjtő munkában résztvettek, mert a gyár 1892 - 1948 évek között a klf. külföldi és hazai tőkéscsoportok között gyakran cserélt gazdát, s így a gyár életéről, munkájáról szóló hivatalos adatokat, feljegyzéseket csak hosszas kutató munkával sikerült különböző múzeumokban, levéltárakban és magánszemélyeknél összegyűjteni, és rendszerbe foglalni.
Ezen jubileumi kiadvány nem törekedett, de az elmondottak miatt nem is törekedhetett teljességre, s szinte csak villanás képeket ad a Salgótarjáni Öblösüveggyár számtalan töréssel, visszaeséssel tarkított fejlődéséről.
Még ennél is hézagosabb képet ad a mű, a gyár dolgozóinak hősies és elszánt munkásmozgalmi harcáról, melyet a vérüket kiszipolyozó, őket örökké rettegő bizonytalanságban tartó tőkés rendszer ellen folytattak évtizedeken át.
A gyár életeben a legnagyobb fordulatot a szovjet hadsereg felszabadító csapatai hozták meg.
A MKP gyári szervezetének megalakulása, szervező és irányító munkája, a munkásellenőrzés, a tőkések fékentartása, lendületet adott a gyár dolgozóinak az újjáépítő munkában. A megbénított, kifosztott gyárat, az éhes, lerongyolódott dolgozók az infláció tombolása közepette helyezték üzembe.
Vissza