Előszó
1. A jelkulcs a topográfiái (helyszínrajzi) térképek irásmintáit, egyezményes jeleit, hegyábrázolási módszerét és ezek alkalmazási szabályait tartalmazza.
2. Az egyezményes jelek a síkrajzi...
Tovább
Előszó
1. A jelkulcs a topográfiái (helyszínrajzi) térképek irásmintáit, egyezményes jeleit, hegyábrázolási módszerét és ezek alkalmazási szabályait tartalmazza.
2. Az egyezményes jelek a síkrajzi részletek (építmények utak, vizek, növényzet stb.) ábrázolására szolgáló, előírt alaki és nagyságú jelképek.
A hegyábrázolás eszközei: a meghatározott azonos magas Ságokat folytatólagosan összekötő szintvonalak, a térszíni formákat plasztikusan szemléltető csíkozás és színárnyalás, további számszerű magassági adatok s végül a természethű sziklarajz
A térkép névrajza fontos részletek közelebbi megjelölésén szolgál. A betűk alakja és nagysága a megírt részlet minéműségéhez és jelentőségéhez igazodik. A térkép színezése a gyors és könnyű áttekintést fokozza. Zöld szín az erdők, kék a vízrajz, barna a domborzat ábrázolására szolgál. A piros színt a 750.000-es térkép fő úthálózatának ábrázolására, másutt azonban csak kivételesen, egyes részletek különös kiemelésére, vagy a térkép eredeti rajzában nem szereplő, újabb keletű részletek ideiglenes jellegű ábrázolására használjuk.
3. A topográfiái térképeket méretarányuk megjelöléséve huszonötezres, hetvenötezres, kétszázezres és hétszázötven ezres térképnek nevezzük. A méretarány számjegyekkel is kifejezhető mint 25.000-es, 75.000-es, 200.000-es, 750.000-es.
Az említett térképek méretarányuknak megfelelően tartalmukban valamint kifejezési módjukban is különbözők.
A 250.000-es térkép (és a hasonló kivitelű és rendeltetési 10.000-es térkép) az eredeti helyszíni felvétel teljes tartalmi másolata s mint ilyen, valamennyi térkép forrásműve. A legnagyobb méretarányú s így tartalmilag leggazdagabb és az adatok pontosságát legjobban megközelítő térkép. A helyszíni viszonyok katonai-, műszaki-, tudományos- és gazdasági-célú részletes tanulmányainak és munkálatainak nélkülözhetetlen segédeszköze.
Vissza