1.062.389

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Jelentés - Report 2000

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Kulturális Örökség Igazgatósága „A kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről" szóló 1997. évi CXL. sz. törvény rendelkezései... Tovább

Előszó

A Kulturális Örökség Igazgatósága „A kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről" szóló 1997. évi CXL. sz. törvény rendelkezései alapján 1998. július 1-én alakult meg. Feladatait e törvény 51. paragrafusában határozta meg a törvényalkotó. E feladatok döntően a magyar múzeumügy hatósági jogosítványainak egy részét, egységes nyilvántartások létrehozását és működtetését jelentik, de tartalmazzák kiadványok megjelentetését, főhatósági döntések előkészítését illetve végrehajtását, sőt bizonyos értelemben még vagyonkezelési feladatokat is.
Nem tisztem értelmezni, még kevésbé megítélni a törvényalkotó szándékait, melyek az igazgatóság megalapításához vezettek. A feladatok sokrétűsége alapján azonban jól érzékelhető az a ciklikusan visszatérő törekvés, hogy a közgyűjtemények és a kulturális kormányzat között szükség van egy közbülső intézményre. Egy olyan szervezetre, mely ellátja azokat az általános feladatokat, amelyek egy-egy közgyűjtemény kompetenciáját és lehetőségeit meghaladják (pl. hatósági tevékenység, egységes nyilvántartások, kiadványok), ugyanakkor nem lehetnek minisztériumi feladatok. Hasonló intézményeket korábban is létrehozott a kultusztárca, ezek azonban rendre a takarékossági programok áldozatául estek. A kilencvenes években, a jogállamiság helyreállításával összefüggésben ehhez a törekvéshez parancsoló szükségszerűséggel társult az a követelmény, hogy a hatósági és a szakmai munkát szét kell választani. Nem kell persze alkotmányjogásznak lenni annak felismeréséhez, hogy nem vezet jóra, ha egy intézmény saját szakmai (kutató)munkája eredményét hatóságként bírálhatja el, vagy ha egy múzeumnak joga van egy műtárgyat védetté nyilvánítani, de az ehhez szükséges egyéb hatósági jogosítványokat (adatkezelés, nyilvántartás, ellenőrzés) sohasem kaphatja meg.
Ez a két követelmény tehát biztosan közrejátszott az igazgatóság létrehozásában. Az a körülmény, hogy sem a törvényben, sem az alapító okiratban ezek a követelmények mégsem érvényesültek maradéktalanul, a törvény létrejötte körüli érdekek harcára és az így kialkudott kompromisszumokra utal Csak idő kérdése, hogy mikor jön létre az egységes és koherens szervezet.
Nem övezte tehát osztatlan lelkesedés és egyetértés az igazgatóság létrejöttét. Az elmúlt két évben lépten-nyomon tapasztalhattunk ellenséges, sőt gyűlölködő megnyilvánulásokat, markánsan kijelölve azokat az érdekeket, melyeket a hivatal létrejötte és működése sért. Nem örülünk természetesen az ilyen megnyilvánulásoknak, de a maguk helyén értékeljük azokat és semmi esetre sem tántorítanak el kitűzött feladatainktól.
Vissza

Tartalom

Bevezetés 5
Introduction 7
Jankovich Bésán Dénes: Jelentés a KÖI 1999. évi munkájáról 9
Nagy Mihály: A magyar régészet helyzetének elemzése 27
Rozgonyi Krisztina: A magyar műkereskedelem felvirágzása a 90-es évek második felében 40
Stankowsky Andrea: Kulturális javak a jog tükrében 59
Juhász János: Muzeális intézmények tulajdonosi szerkezetének és a múzeumügy törvényi szabályozásának változásai 77
Mayer Rita: Az elhurcolástól az azonosításig: a Sárospatak Református Kollégium Nagykönyvtára egy részének a sorsa 90
Varga Éva Mária: Restitúciós kutatások Moszkvában 107
Békefi Eszter: Visszakapott műkincseink 126
Buzinkay Péter: Az aukcióügy kezdetei - Az első rendszeres hazai művészeti árverések 140
Túrok Margit: A Hadtörténeti Múzeum képzőművészeti gyűjteményének legszebb darabjai 156
Harangi Anna: „... természet után" A 17. századi holland portrétípusok vázlatos áttekintése 188
Marton Erzsébet: Kétezer éves római emlékek Magyarországon - Ezeréves magyar műemlékek Rómában 197
Ernyey Katalin: A kulturális örökség különösképpen a régészeti örökség gondozása és hatósági szervezete Norvégiában 209
Wollák Katalin: Europae Archeologiae Consilium 220
Summary 234
Zusammenfassung 235
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Jelentés - Report 2000 Jelentés - Report 2000 Jelentés - Report 2000 Jelentés - Report 2000

A borító enyhén elszíneződött.

Állapot:
3.940 ,-Ft
20 pont kapható
Kosárba