Előszó
A Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma két év előtti megalakulásakor döntött arról, hogy a gyermekérdekek nevében fellépő szakembereket, társadalmi munkásokat, szülőket, gyermekbarát felnőtteket...
Tovább
Előszó
A Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma két év előtti megalakulásakor döntött arról, hogy a gyermekérdekek nevében fellépő szakembereket, társadalmi munkásokat, szülőket, gyermekbarát felnőtteket tömörítő szervezet szót kér a társadalmi átalakulás viharaiban, a változások árnyékában jóformán magára maradók, a gyerekek nevében.
Ez az elhatározás, a nyilvánosság állandó „bombázása", a közfigyelem fenntartása munkált akkor is, amikor a fórum szociológus, statisztikus szakembert és újságírókat kért fel a Jelentés a magyar gyerekek helyzetéről című könyv elkészítésére.
A kiadvány költségeit a fórum költségvetése (tagdíjai és a Magyar Országgyűlés által korábban biztosított, majd részben visszavont állami támogatás maradéka) biztosította.
A jelentés műfajilag két részre osztható.
Az első részben a hozzáférhető adatok segítségével mutatnak fel a szerkesztők áttekintő tablót a magyarországi gyerekek helyzetéről. A számok objektivitásához nem fér kétség, a számok világában eligazodó olvasó látja mögöttük a drámákat, a helyzet drámaiságát.
A kötet második része bőséges sajtószemle az utóbbi hónapokról. Mely kérdések foglalkoztatták a gyermektársadalmat és a gyermektársadalomhoz közel álló milliókat? Hírek, rémhírek, események, elmaradt események, átalakulások és helyben topogások. A szerkesztő nem fűz kommentárt a szemléhez. A mérlegelést az értő olvasóra bízza. Célunk a kötettel az, hogy vitára, gondolkodásra késztessünk mindenkit, aki a jövőhöz fűződő viszonyát a gyermekvilág boldogulásához méri. Bízunk abban, hogy a jelentés táborszervező erő lesz, hozzásegíti a hazai gyermekbarátokat - hogy e szép hagyományú szóval foglaljunk most össze valamennyi idetartozót - ahhoz, hogy ki-ki a maga helyén, a maga szakértelmével, akár sajátos pártállásával is kellő „munícióval", a helyzetről szóló hiteles adatokkal rendelkezzék, amikor gyermekügyben szót emel.
Vissza