Előszó
1991 őszén egy kormányrendelet jogutód nélkül megszüntette a három évvel korábban a Tömegkommunikációs Kutatóközpontból alakult Magyar Közvélemény-kutató Intézetet. Az MKI felszámolásával megszűnt az intézet által kiadott Jel-Kép című folyóirat is, így a társadalmi kommunikáció különféle aspektusaival foglalkozó tudományos diszciplínák szakmai kiadvány nélkül maradtak. Az így keletkezett űrt kísérli meg most a Magyar Médiáért Alapítvány és a Magyar Tudományos Akadémia Kommunikációelméleti Kutatócsoportja a Jel-Kép újraindításával kitölteni.
Az új Jel-Kép bizonyos vonásaiban erősen hasonlít az elődjére, más vonásokban viszont jelentősen eltér tőle. A most induló kiadvány - miként az alcím is jelzi - mindenképpen fenn kívánja tartani a régi Jel-Képnek azt a szerkesztési elvét és gyakorlatát, amely a társadalmi kommunikáció folyamatait, a tömegkommunikációs eszközök működését és a közgondolkodás alakulását egymással szoros kölcsönhatásban, mintegy rendszerszerű együttesként értelmezte. Ezzel összefüggésben elődjéhez hasonlóan igyekszik majd nagy súlyt helyezni az interdiszciplinaritásra, vagyis arra, hogy a kommunikációs jelenségek vizsgálatában a legkülönfélébb szakterületek és megközelítésmódok képviselőit is szóhoz juttassa. Változást jelent viszont, hogy míg a régi Jel-Kép legkevesebb három profilt egyesített, egy kulturális közéleti-aktuálpolitikai lapét, egy újságírói-kommunikátori szakmai fórumét és egy tudományos folyóiratét, a most induló kiadvány meghatározó módon csak az utóbbi profilt vállalja fel. Bár az új lap tartózkodni fog attól, hogy napi médiapolitikai viták színterévé váljon, nyitva áll minden olyan írás előtt, amely elemző módon, a megértés és a magyarázat igényével reagál az aktualitásokra.
Az új Jel-Kép mint tudományos folyóirat a társadalmi kommunikáció, a tömegmédiumok és a közgondolkodás tárgykörében közöl tanulmányokat, kutatásokról szóló beszámolókat, módszertani elemzéseket, hozzászólásokat és vitaanyagokat, könyv- és folyóirat-ismertetéseket, illetve -kritikákat. Fontos feladatának tekinti az egyetemeken és főiskolákon zajló kommunikációs irányú oktatás segítését, ezért minden számban igyekszik majd közreadni egy-egy, ma már klasszikusnak tekinthető írás magyar fordítását.
Ajánljuk a lapot mindazoknak, akik érdeklődnek a társadalom, a politika és a kultúra kommunikációs aspektusai, a tömegkommunikációs eszközök és rendszerek működése és a közgondolkozás folyamatai iránt. Várjuk tisztelt olvasóink észrevételeit, javaslatait, legfőképpen azonban értékes kéziratokat, tanulmányokat, recenziókat várunk, hiszen az újraindult Jel-Kép jövője nyilvánvalóan elsősorban azon fog múlni, hogy miképpen sikerül megtölteni tartalommal.
Vissza