Előszó
A javítóipari folyamatok kialakítása, a termelés irányítása a sokrétű és egymástői eltérő igények miatt bonyolult feladat. Az e területen dolgozó vezetőknek munkájuk elvégzéséhez széles körű szakmai és szervezési ismeretekkel kell rendelkezniük.
Jegyzetünkben a gazdasági mérnök hallgatóknak ehhez kívánunk segítséget nyújtani.
A tananyag terjedelme azonban nem teszi lehetővé, hogy a javítási folyamat minden részletére kitérjünk. Ezért csak a termelésirányítás korszerűsítésével összefüggő néhány elvi és gyakorlati kérdést ismertetünk.
Így a gazdaságos fenntartás, javítás összefüggéseinek figyelembe vételével foglalkozunk a javítási folyamat általános modelljével, majd ezen belül részletesebben ismertetjük a termelés tervezéssel és előkészítéssel összefüggő kérdéseket, továbbá a javítóipari információs rendszer korszerűsítésének feladatát.
A jegyzet hat fejezetből áll, az egyes fejezetek vázlatos jellemzése a következő: Az első fejezet a javító- és fenntartó ipar feladatait tartalmazza.
A következő fejezet vázlatosan ismerteti a gazdaságos fenntartással összefüggő legfontosabb műszaki, gazdasági és szervezési kérdéseket a konstrukciótól kezdve egészen a gépek nagyjavításáig.
A javítási folyamatrendszer című fejezet röviden foglalkozik a folyamatok általános kérdéseivel, majd részletesen ismerteti a javítási folyamatot.
A javítási folyamattal összefüggésben a javítási rendszereket, a termelés tervezés és termelés előkészítés néhány módszerét, valamint az operatív termelésirányítás, az elszámolás és értékelés feladatait ismerteti.
A fenntartás néhány szabályozási kérdése című fejezetben a fenntartási ciklusrend kialakításáról van sző.
A következő fejezet a termelésirányítással összefüggő korszerű információs rendszer kialakításával foglalkozik.
Az utolsó fejezet röviden ismerteti a korszerű ügyviteli és számítógépek szerepét a termelésirányításban.
Vissza