Előszó
Hetvenöt éves iskola, háromnegyed század a nevelés szolgálatában és mindig bonyolult körülmények között, mégis elkötelezetten. Elkötelezetten a nagy magyar humanista költő, Janus Pannonius nevével, elkötelezetten a teljes értékű ember formálására, amely, ha országos méretekben nézem, fundamentuma fejlődő társadalmunknak, szocialista jövőnknek.
Lapozgatva az iskoláról közreadott írásokat, olvasom, a szükség hozta létre, mint azokat az iskolákat, amelyek - mai helyén - egy-egy megvett házban, vagy a laikus számára nehezen követhető jogelődök történelmileg meghatározott sorsa szerint alakultak. Végül is egy év híján évszázados küzdelem, emberi akarás, társadalmi összefogás eredményeként jogfolytonossága 1912-ben indult, mai nevét 1948-ban vette fel, s 1950-ben mai épületébe költözött.
Küzdelmes, gazdag múlt, kialakult tradíciók, neves igazgatók és tanárok sora, a munkában és a közéletben helyüket példaszerűen megálló tanítványok sokasága - valahol ebben összegezhető a mai Janus Pannonius Gimnázium és Szakközépiskola eredményessége. Realizálódott, szembesíthető eredményesség, ami háromnegyed évszázad nevelő-oktató munkájában gyökerezik, s alapja, feltétele a jövőnek.
Pécs város polgárai, politikai és állami szervei büszkék nagymúltú iskoláikra, közöttük a Janus Pannonius Gimnázium és Szakközépiskolára is. Nélkülük más, jellegtelenebb lenne a város arculata. Tradíciókat, pedagógiai, szellemi célkitűzéseiket elfogadja, sajátjaként ápolja és gondozza, fejlesztésükért lehetőség szerint mindent megtesz, hiszen magának a város fejlődésének is feltétele ez.
E gondolatok jegyében köszöntöm a hetvenöt éves Janus Pannonius Gimnázium és Szakközépiskola minden mostani és volt tanulóját, tanárát, s azokat is, akik hozzájárultak az iskola szakadatlan fejlesztéséhez, munkájának eredményességéhez.
Sok sikert kívánok valamennyiük további munkájához.
Vissza