Előszó
A cardiovascularis betegségek diagnózisának, kezelésének és megelőzésének kérdései továbbra is az orvostudomány érdeklődésének középpontjában állnak, s a szomorú hazai mortalitási statisztikáért napjainkban is elsősorban a cardiovascularis betegségek a felelősek.
A tudomány fejlődésével megismert újabb összefüggések, az ezekből adódó kezelési lehetőségek térhódítása és a diagnosztikus módszerek fejlődése egyaránt indokolják a legújabb ismeretek rendszeres összefoglalását és közreadását.
A Kardiológiai Szakmai Kollégium - az európai és az amerikai kardiológiai társaságok (ESC, AHA, ACC) hagyományait követve - először 2002-ben részletes, tudományos igényű anyagban foglalta össze kilenc, klinikailag fontos kardiológiai kérdéskör gyakorlati ismereteit és ajánlásait. Azóta minden évben a korábbi irányelveket megújítva és újakkal kibővítve, valamint néhány más, orvosi tudományos társaság kardiológiai határterületet érintő irányelveivel kiegészítve jelentetjük meg a Kardiológiai ÚTMUTATÓ című kiadványunkat. Az irányelvek szövegét - akárcsak korábban - ezúttal is munkacsoportok dolgozták ki, a különböző fejezetek bírálatában, értékelésében több, hivatalosan felkért szakember vett részt. Külön bizottságot hoztunk létre a munka koordinálására és ellenőrzésére. Az ismételt javításokat, pontosításokat követően a szakmai kollégium valamennyi anyagot konszenzussal fogadta el.
A Kardiológiai ÚTMUTATÓ 2005-ben is három kötetben jelenik meg, melyekben a régi, még érvényben lévő irányelvek mellett számos megújított és több új témájú is szerepel.
Az I. kötetben a Kardiológiai Szakmai Kollégium hét irányelve mellett - a jól ismert összefüggésekre tekintettel - az Agyérbetegségek Országos Központjának a stroke megelőzésével, diagnózisával, akut és korai rehabilitációjával kapcsolatos irányelveit és a Magyar Hypertonia Társaságnak a magasvérnyomásbetegséggel foglalkozó részletes irányelvét, valamint a Magyar Resuscitatios Társaság újraélesztéssel kapcsolatos ajánlását találhatja meg az olvasó.
Körültekintő, számos véleményt és eredményt integráló munkánk ellenére sem állíthatjuk, hogy a kiadvány tovább már nem javítható, nem tökéletesíthető. Kérünk mindenkit, hogy az irányelvekkel kapcsolatos észrevételeit jelezze az e-mail címen, ahová minden kritikát vagy javaslatot örömmel várunk.
Vissza