Előszó
Meggyőződésem, hogy minden olvasó élvezettel forgatja majd Sebes Gusztáv könyvét.
Örömmel teszek eleget annak a kérésnek, hogy előszót írjak a könyvhöz, hiszen mintegy húsz éve ismerem a szerzőt. Bár mindketten szinte megalakulásától tagjai voltunk az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) Végrehajtó Bizottságának, ismeretségünk az 1950-es években kezdődött, amikor Sebes Gusztáv a "csodacsapat" kapitánya volt. Én abban az időben az Angol Labdarugó-szövetség titkáraként tevékenykedtem. Amikor megismertem a magyar labdarúgó-szövetség Nemzetközi Bizottságához: hívják meg a magyarokat Londonba, a Wembley Stadionba, egy Anglia elleni mérkőzésre. A "csodacsapat" londoni bemutatkozása - 1953. november 25-én - 6:3-as fölényes győzelemmel végződött. A Wembley Stadion sok nagy csatát végigszurkolt közönsége ilyen meccset még sohasem látott. - A nézők nem győzték csodálni a nagyszerű játékosokat és az edzőt, aki a csapat taktikáját sé "futballparádéját" irányította. Az angolok önteltsége szinte egy csapásra eltűnt.
Az akkor megismert játékosok közül ma sokan a világ különböző klubjainál mint edzők működnek, és Sebes Gusztáv módszereit, tanításait alkalmazva, kiváló szakembereknek bizonyulnak.
Sebes Gusztáv nemcsak az UEFA irányításában segített, hanem a FIFA és az UEFA edzőtanfolyamain is közreműködött: előadásokat tartott. Kollégák voltunk, és gyakran dolgoztunk együtt új taktika, új módszerek kialakításában. Sebes Gusztáv mindig azt hangoztatta, hogy bár szabályai egyszerűek, a futball korántsem egyszerű játék - a játékosoktól állandó, kemény tréninget, lelkiismeretes, alapos munkát követel.
Biztos vagyok abban, hogy a legkülönbözőbb korú játékosok, ha elvolvassák a könyvet, s megfogadják tanácsait, jelentősen javíthatnak formájukon, játékstílusokon. Rendkívül hasznosnak tartanám, ha ezt a könyvet minél többen megismernék, hiszen a jó kézikönyvek elősegítik a futball népszerűségét. Sebes Gusztáv visszaemlékezései azokra a nagy csatákra, amelyekben a magyar csapatok részt vettek, nemcsak lenyűgöző olvasmány, de egyben a magysar futball történetének egy fejezete is.
A szerző különös illetékes a könyv megírására, hiszen az elmúlt évtizedek valamennyi nagy játékosát ismert. Gyakran megfigyeltem őt, amikor nemzetközi és egyéb mérkőzéseken jegyzeteket, vázlatokat készített azokról a játékosokról, akikkel csapata később szembekerülhetett. Feljegyzései rendkívül alaposak, találóak voltak,s minden apró részletre kiterjedtek, s éppen azért, mert Sebes Gusztáv ilyen alapos és lelkiismeretes szakember, ez a mű a hasznos tanácsok, tapasztalok aranykönyve.
Remélem, hogy Sebes Gusztáv munkája eljut majd a világ minden futballszövetségének könyvtárába, a szakvezetők és a játékosok könyvespolcára és a labdajátékok történetének eddig feltalált legérdekesebb játékáról, a futballról mesélve felejthetetlen élményt nyújt olvasóinknak.
Vissza