Előszó
1914. Nekünk és nemzedékünknek ez a dátum a szarajevói merényletet, Ferenc Józsefet, az Osztrák-Magyar Monarchiát és az I. világháború kezdetét jelenti. Történelmi távlat, amely meseszerű,...
Tovább
Előszó
1914. Nekünk és nemzedékünknek ez a dátum a szarajevói merényletet, Ferenc Józsefet, az Osztrák-Magyar Monarchiát és az I. világháború kezdetét jelenti. Történelmi távlat, amely meseszerű, félelmekkel és az általunk meg nem élt idők ismeretlenségével hozza elő a múltat. Olyan időtáv, amely szinte ésszel felfoghatatlan.
Édesapánk 1914 szeptemberében, egy iváncsai család elsőszülött fiaként csodálkozott rá erre a felfordult világra. Az iváncsai kisgyerek innen kezdte meg útját, egy kis faluból Budapestre, Budapestről Szibériába, majd a világ számos országába.
Mi lehet Édesapánk titka? Fiziológiailag megfejthetetlen, de a megdöbbentő mentális erő és akarat egészen biztosan a megfejtő kulcsok közé tartozik. Szellemi aktivitása és irigylésre méltóan kreatív gondolkodása - ezek nélkül Szibériából nem térhetett volna haza - olyan erő, amely életének valamennyi stációjában a létet és a továbblépés lehetőségét biztosította. Kemény szigorúsága, olykor kérlelhetetlen eltökéltsége gyermekként bennünk néha félelemmel telített csodálkozást váltott ki. Gondolkodásának és viselkedésének igazságát a későbbi évtizedek bőségesen igazolták. Olykor titkolt szeretetteljes humánuma, más elesettségének, nyomorúságának megértése főhajtást követel. Nem hivalkodó, titkolt segítségnyújtása minden esetben csak közvetve derült ki számunkra, és váltotta ki még erősebb tiszteletünket.
Édesapánk életútja az életigenlésnek, a folyamatos megújulásnak, a rendkívül innovatív gondolkodásnak és a család szeretetének mindenki számára követésre ajánlott példája. Ez a könyv egy gyönyörű, de még be nem fejezett mozaik részleteit mutatja meg szövegben és képekben. A mozaik egyik legcsillogóbb darabja Édesanyánk, akinek figyelmére és gondoskodó szeretetére úgy Édesapánk és mi gyerekek is minden esetben számíthattunk.
Rendkívül büszkék vagyunk Édesapánkra, ezért kívántuk megörökíteni a velünk megosztott történeteit, emlékeit.
Kocsis András és Kocsis Péter
Vissza