Előszó
E könyvben a rádiótechnika három, látszólag független fejezetét választottam, azonban kissé mélyebb betekintés meg fogja győzni az olvasót a közöttük lévő szoros kapcsolatról. A rádióátvitel...
Tovább
Előszó
E könyvben a rádiótechnika három, látszólag független fejezetét választottam, azonban kissé mélyebb betekintés meg fogja győzni az olvasót a közöttük lévő szoros kapcsolatról. A rádióátvitel lehetőségei gyakran vannak függő viszonyban az antennával és a kvarckristállyal.
Az első részben igyekeztem átfogó képet nyújtani a rádióüzenetátvitelről. A rádióátvivőközeg tulajdonságaiból kiindulva ismertettem a különböző rádióüzemfajtákat és módszereket. A tárgyalásnak ezzel a talán szokatlan módjával azt hiszem sikerülni fog széleskörű áttekintést nyújtani a különböző alkalmazásokról és lehetőségekről. E mellett, ahol lehetett, igyekeztem rámutatni a fejlődés legújabb irányaira is. Az első rész van hivatva feleletet adni arra is, hogy a rádiótechnika egyes ágaiban tapasztalt fejlődésnek mi az indító oka és milyen a jelentősége.
A II. és III. részben a rádiótechnika egy-egy fontos részletét tárgyaltam. Ezek közül az antennának nagyobb teret szántam, amit meg is érdemel, mert az antenna a rádiótechnikának leglényegesebb és legjellemzőbb alkateleme. Általában a fősúlyt olyan részletek ismertetésére helyeztem, melyek az utolsó 10-15 évben a rádiómérnököket leginkább foglalkoztatták vagy foglalkoztatják ma is.
Mindhárom részben kerültem az elvont mennyiségtani tárgyalást és ahol csak lehetséges volt, szóbeli magyarázatokkal pótoltam. Az antennarész azonban hiányos lett volna a szakemberek szempontjából, ha a ma már gyakran szükséges bonyolultabb számítási módszerek ismertetését a könyv nem tartalmazná. Ezen hat ,,Függelék" beiktatásával segítettem, melyekhez már komolyabb mennyiségtani alap kell, de itt is igyekeztem lehető világos és egyszerű magyarázatokkal az anyagot könnyen érthetővé és felhasználhatóvá tenni.
Természetesen sok olyan kérdés van, melyet a könyv korlátolt terjedelme miatt csak röviden érinthettem. Ezen a gyakori irodalmi hivatkozásokkal segítettem. Mindhárom rész végén bőséges irodalmi tájékoztató van, amelyre a szöveg -megfelelő helyein szögletes zárójelbe írt számok hivatkoznak. Elsősorban az eredeti cikkekre hivatkoztam, de ahol indokolt volt, ott könyvet vagy összefoglaló ismertetést is bevettem az irodalmi tájékoztatóba.
Vissza