Előszó
Kéziratom leadása után, 1990. július első hetében Zilahi József ny.egyetemi adjunktus révén, Dr. Farkas Vilmos egykori tanszékvezetőnk családjától könyvtárunk birtokába került dokumentációs...
Tovább
Előszó
Kéziratom leadása után, 1990. július első hetében Zilahi József ny.egyetemi adjunktus révén, Dr. Farkas Vilmos egykori tanszékvezetőnk családjától könyvtárunk birtokába került dokumentációs hagyatékának az a része, amely az 1956-os eseményekkel kapcsolatos. /Az anyag átengedéséért és a közlés lehetőségéért ezúton is köszönetet mondok. Köszönöm a közölt első dokumentum átadását is Zilahi Józsefnek, melyet közlésre ő engedett át.
Farkas Vilmos igyekezett mindent összegyűjteni az akkori időszakról. Az anyagok egy részét valószínűleg már nem fogjuk megismerni, mert azokat elkobozták. A most hozzánk került dokumentáció azonban így is forrásértékű és fontos a tárgyilagos tényfeltáráshoz. A teljes dokumentációt, amely 156 lap gépirat /esetenként két oldalra gépelt szöveg/ Dokumentációs Gyűjteményünkbe helyeztettem. A duplumok kivételével a teljes anyagot közlöm. Amennyiben az olvasó, kutató mégis ismétléseket fedezne fel az azért van, mert ezeken széljegyzetek, beírások, magyarázatok, kiegészítések vannak, amelyek értékesek lehetnek a jövő számára.
Az események kivizsgálása - keményebb megfogalmazásban a számonkérés - egyetemünkön gyakorlatilag 1957. áprilisában kezdődött meg. Ekkor már csak az "ellenforradalom" kifejezést volt szabad használni, csak ez a minősítés volt lehetséges. 1957. április 12-én a főhatóság elrendelte "az eddig megbújt, népi demokráciánk ellen alattomosan tevékenykedő ellenforradalmi elemek" tevékenységének kivizsgálását.
A főhatóságok /Földművelésügyi Minisztérium/ két bizottság létrehozását rendelte el. Egyet az oktatók és más dolgozók ügyeinek kivizsgálására /ennek volt a vezetője Dr. Farkas Vilmos/, egyet pedig a hallgatók ügyeinek kivizsgálására. A bizottságok hét-hét tagúak voltak. Mint látni fogjuk, oktatók, hallgatók és dolgozók akiket a minisztérium a bizottságokba vezényelt, derekasan kiálltak kollégáik védelmében. Megkezdődtek a "meghallgatások, tanúvallomások, nyilatkozatok begyűjtése" egyszóval a "kötelező felelősségrevonás", amelyeket a főhatóság előírt, vagy vele is előírattak. Amilyen higgadt, bölcs és visszafogott volt az egyetem közössége a forradalom alatt, olyan volt a két bizottság is.
Vissza