Előszó
Kinek és miért hasznos a kiadvány?
Nem is oly rég könnyű volt megtippelni, kik forgatják leggyakrabban tanácsadó könyvünk lapjait.
Információ-fogyasztóink zöme a nyolcadikosok, érettségizők és...
Tovább
Előszó
Kinek és miért hasznos a kiadvány?
Nem is oly rég könnyű volt megtippelni, kik forgatják leggyakrabban tanácsadó könyvünk lapjait.
Információ-fogyasztóink zöme a nyolcadikosok, érettségizők és hozzátartozóik voltak. Ez az állítás ma már túlhaladott. Az iskolarendszer struktúrájának változásai, a hagyományos nyolc évfolyamú képzést követő szakképzés megszűnése (a szakképesítések megnevezése zömmel a 10. és 12. évfolyam utánra tevődik), a konkurensként megjelent 4+8-as, 6+6-os és egyéb továbbtanulási alternatívát kínáló oktatási formák újabb és újabb korú, igényű olvasóréteget jelentenek.
A hatodikos-hetedikes gyermekek és szüleik, tanáraik, az alsóbb évfolyamos gimnazisták leginkább a leíró jellegű, szakmaismertető részeket keresik, mások a különböző szakképesítések megszerzésének útjait latolgatják. Az „éles" döntési helyzet a 10., vagy 12. évfolyam során következik be, ekkor megint csak másik könyvrészlet ad útbaigazítást.
Tanácsadó könyvünk - a tájékozódás és a választás megkönnyítésére - közli csaknem valamennyi - nappali, valamint az iskolarendszeren kívülre kerülők számára megfelelő esti-levelező tagozatú - gimnázium egyedi sajátosságait, röviden bemutatja arculatukat.
Bizonyára keresik és felfedezik a kedves olvasók - az „oktatási palettát" színesítő - egyházi, alapítványi és magánfenntartású középfokú oktatási intézmények körét. (A nem állami és önkormányzati fenntartású középfokú oktatási intézményekben - az egységes jelentkezési határidőtől függetlenül - lehetségesek eltérő dátumok és felvételi feltételek is.) Ez a jegyzék azonban sohasem lehet teljes körű, hiszen napról napra szaporodik a hagyományostól eltérő iskolák száma, s bejelentési kötelezettséggel csak az önkormányzatnak tartoznak. Egyikük-másikuk kifejezetten igényli a publicitást, mutatkozni kíván a nyilvánosság előtt. Akad ellenpélda is, némelyek félve a rohamtól, alig kívánnak szerepelni a „bevehető várak" között. A tanácsadó könyv szerkesztőinek az iskolák autonómiáját e tekintetben is tiszteletben kell tartaniuk.
A szakképzésről szóló fejezet alighanem sok újdonságot tartalmaz, nem csupán a diákok és szüleik számára. A pedagógusok, osztályfőnökök is tallózhatnak a változások következményeképpen alakuló új szakképzési profilok között.
Külön fejezetben szólunk a középiskolát, főképp gimnáziumot végző, szakképzettség megszerzése nélkül érettségizőkhöz. A nappali tagozatos - egyébként egyetemi-főiskolai jelentkezés mellett is megpályázható - különböző szintű (0,5-3 éves) szakképzés lehetőségeit mindenképp érdemes áttanulmányozni még időben!
Vissza