1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Iskolák a Kárpát-medencében

Források a Néprajzi Múzeum kézirattárából/A Néprajzi Múzeum forráskiadványai

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Néprajzi Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 167 oldal
Sorozatcím: Fontes Musei Ethnographiae
Kötetszám: 3
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-502-628-5
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér illusztrációval.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Néprajzi Múzeum 1988-ban életre hívott sorozatának, a Fontes Musei Ethnographiae-nek eltökélt célja és elsődleges feladata lett, hogy a múzeum archívumának az Ethnológiai Adattárnak kéziratos... Tovább

Előszó

A Néprajzi Múzeum 1988-ban életre hívott sorozatának, a Fontes Musei Ethnographiae-nek eltökélt célja és elsődleges feladata lett, hogy a múzeum archívumának az Ethnológiai Adattárnak kéziratos forrásait a lehető legteljesebb mértékben a tudomány, a kutatás figyelmébe ajánlja, s közrebocsássa.
A sorozat eddig megjelent két kötete olyan forrásokat adott közre, amelyek egy többéves állami támogatást élvező tudományos feltáró munka során gyűltek össze, s még napjainkban is folyik elemzésük. Ezek a levéltári források a Néprajzi Múzeum archívumába másodpéldányként, az ország különböző levéltáraiból kigyűjtött és lemásolt iratokként kerültek. A múzeum kézirattára azonban igen gazdag primer forrásanyaggal is rendelkezik, amelyet a néprajztudomány képviselői jól ismernek, de a társadalomtudományok kutatóinak széles köre előtt ismeretlen. Ezek a kéziratok, források nem elsősorban a különböző korok hivatalainak, közigazgatásának iratai, bár ilyenekkel is rendelkezik gyűjteményünk. E dokumentumok nagy része a gyakran rideg - de objektív - hatósági okmányokkal ellentétben a másik oldalt szólaltatja meg; az egyes embert, a családot, a kisközösséget: egy szakmai csoportot, egy tantestületet, egy tanya vagy község lakóit. Olyan dokumentumok ezek, amelyek tudományos gyűjtőmunka, vagy visszaemlékezések során keletkeztek. Ezek az írások szubjektívek, az ember átélt és megélt históriáját tükrözik; de így emberi és így hiteles. A történész, a kutató egyiket sem nélkülözheti témafeltárása során.
A Néprajzi Múzeumnak 125 éves története során számos tudományos expedíció (kül- és belföldi), valamint pályázati kiírás eredményeként keletkezett kéziratos forrásanyagát a társadalomtudományok kutatóinak széles köre forgathatja és hasznosíthatja.
Olyan forráskiadvány kerül most a művelődéstörténész kezébe, amelynek létrejöttéhez a magyarországi iskolaalapítás millenniumára meghirdetett országos pályázat adott lendületet. Pénzügyi támogatást biztosítva az 1000 éves a magyarországi iskola alapítvány, valamint a Honfoglalás 1100 éves évfordulója emlékbizottság jóvoltából olyan kötetet ajánlunk az iskolák, az oktatás, a művelődés történetével foglalkozó kutatóknak, amely mintegy 30.000 kézirat közül nevezi meg és ismerteti azokat, amelyek e fenti témákra vonatkoznak. Ezek a kéziratok, források a Néprajzi Múzeum Etnológiai Adattárában állnak a kutatók rendelkezésére. Vissza

Tartalom

Bevezető9
Források13
Földrajzi mutató162
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem