Előszó
A Pápai Művelődéstörténeti Társaság évente megrendezésre kerülő közgyűléseihez az elnökség mindig igyekszik valamilyen érdekes, az aktualitásokhoz kapcsolódó tudományos témát választani, amelyről...
Tovább
Előszó
A Pápai Művelődéstörténeti Társaság évente megrendezésre kerülő közgyűléseihez az elnökség mindig igyekszik valamilyen érdekes, az aktualitásokhoz kapcsolódó tudományos témát választani, amelyről meghívott neves szakemberek tolmácsolásában hallhatnak az érdeklődők. Ez már hagyománnyá vált és ezt a hagyományt folytatni szeretné Társaságunk.
1996-ban a tanácskozás témája adott volt: a magyar iskola ezeréves fennállását ünnepeltük. Az akkor elhangzott előadások és hozzászólások szerkesztett változatát adjuk most a Művelődéstörténeti Társaság tagjai és az érdeklődő olvasók kezébe: Mészáros István tanulmányát az iskolatörténetírás forrásairól, Somfai Jánosné dolgozatát a magyarországi matematikaoktatás történetéről és - a hely szelleméhez kapcsolódóan - a Pápai Református Kollégium történetének forrásait ismertető munkákat.
Közhelyszerűen ismételgetett tétel, hogy Pápa jelentős polgárváros volt a múltban és az szeretne lenni a jelenben. Szerettünk volna kissé a felszínes közhely mögé nézni és ez adta az ötletet az 1997. évi közgyűlés témájához: Polgárság a Dunántúlon, ezen belül is Pápa városában. Az érdekes témát két kiváló várostörténész, Gyáni Gábor - a századforduló korának bemutatásával - és Hudi József, a 18-19. századi későfeudalizmus-kori kisváros igazgatásügyének felvillantásával mutatta be.
„Iskola és polgárság" - hirdeti kiadványunk címe. A két, egymástól függetlenül fölmerült téma összefüggése vitathatatlan. Az iskola, amely felelős és identitással rendelkező polgárokat kell, hogy neveljen - és a polgárság, a sokat szidott, de egyedüli nemzetfenntartó erőt képviselő középosztály, amely a jó és színvonalas iskolákat fönntartja: két tartópillér, amely nélkül nincs államalkotó nemzet. A jó polgár és a jó iskola kapcsolata megmutatkozik azokban a visszaemlékezésekben is, amelyeket ebben a kötetben találhatunk; hagyománnyá szeretnénk tenni, hogy a Művelődéstörténeti Társaság minden évben megemlékezzék Pápán, vagy Pápa környékén élt helyi nagyjainkról, akár születésük, akár haláluk kerek évfordulója kapcsán. Reméljük, jó példánk követőkre talál.
Ezekkel a gondolatokkal ajánljuk a Tisztelt Olvasó figyelmébe a Pápai Művelődéstörténeti Társaság kiadványainak összevont 9-10. füzetét, köszönetet mondva egyúttal Pápa Város Önkormányzatnak hathatós és segítőkész erkölcsi és anyagi támogatásáért.
Vissza