1.062.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Iskola a tanyák sorsán

A Békés-belencéresi iskola története

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Békés
Kiadó: Gulas-Bt
Kiadás helye: Békés
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 201 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 978-963-06-1890-8
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Egy kirándulásom alkalmával a Kettős-Körös gátjáról körültekintve a végtelennek tűnő szántóföldek között megbúvó sajátos kis zöld szigetre lettem figyelmes. Jobban szemügyre véve észrevettem, hogy... Tovább

Előszó

Egy kirándulásom alkalmával a Kettős-Körös gátjáról körültekintve a végtelennek tűnő szántóföldek között megbúvó sajátos kis zöld szigetre lettem figyelmes. Jobban szemügyre véve észrevettem, hogy az aprócska dombon a bodza és vadrózsa között mélyzöld orgona bontogatja éppen virágait. Mi lehetett ott? Ki ültethette oda hosszú évekkel ezelőtt azokat a bokrokat?
Hallottam már korábban Belencéresről és a hajdani tanyavilágot ellátó iskolájáról. Semmi kétségem nem maradt már: az egykori iskola állon azon a helyen és az egyszervolt nebulók vagy éppen tanítójuk által ültetett orgona dacol még ma is ott a múló idővel. Régmúlt idők néma tanúja, egykori diákok öröme: illatos orgonavirág! Mert az iskola rég nem áll már. Elment a múló idővel, azokkal a hajdani jókedvű, szorgalmas parasztemberekkel együtt. Elfogytak a tanyák is egykét kivétellel.
Pedagógusként nem nehéz elképzelnem annak a régi iskolának a mindennapjait. De azt hiszem erre talán nincs is szükség, hiszen élnek még köztünk hajdani belencéresi diákok, sőt tanítóik is. Ők azok, akik hitelesen, tárgyilagosan mutathatják be annak a letűnt kornak egyik jellegzetes helyszínét: a tanyasi iskolát.
Gulyás Sándor tanító úr erre a nagyszerű feladatra vállalkozott, amikor rendszerezte, majd papírra vetette a belencéresi iskola történetét. Munkája nem csak emléket állít, de tanulságul is szolgál mindannyiunk számára. Talán soha nem volt még ennyire fontos és időszerű, hogy valaki hitelesen felemelje szavát: igenis lehetett tanítani, lehetett embert nevelni a kis iskolákban is, sőt vidéken is! Ajánlom ezt a munkát, tehát legelőször is mai oktatási rendszerünk megálmodóinak, másodsorban pedig mindenkinek, akit emlékei, érzelmei oda kötnek: az egykor virágzó belencéresi iskolához. Nem utolsósorban pedig nagy szeretettel ajánlom ezt a könyvet az olvasó- közönség figyelmébe úgy, mint kordokumentumot és úgy is, mint tanulságos, érdekes olvasmányt. Kérem, fogadják szeretettel! Vissza

Tartalom

Ajánlás 7
Előszó (Kis László igazgató) 8
Bevezetés (Gulyás Sándor) 10
I. Új iskola - pályakezdő tanítóval Hégely László 24
II. A jó hírnév megalapozása Hégely László 40
III. Tanítónő a Dunántúlról (A szerzők közössége) 53
IV. Próféta a saját hazájában Sallai Imre 61
V. Törékeny tanítónő a tanyán M. Szabó Margit 75
VI. Így láttam tanítóimat Kiss Ferenc 82
VII. Tanító házaspár a tanyán (A szerzők közössége) 95
VIII. A fővárosból a tanyára (Gulyás Sándor) 100
IX. Jelenleg tanár, 7 évig belencéresi diák (Varga Sándor) 115
X. Édesapám az iskoláért (Szöllősi Eszter) 123
XI. Az iskola bezárja kapuját (Gulyás Sándor) 131
XII. Nosztalgiák és találkozások (Gulyás Sándor) 141
Jegyzetek 151
Melléklet
Cikkek, naplórészletek, fényképek, tanulók írásai, névsorok stb. 153-201
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem