A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Irodalom

Tételfeldolgozások, műelemzések érettségizőknek és felvételizőknek

Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Alex-typo Kiadó és Reklámiroda Bt.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 209 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az érettségi, majd a felvételi vizsga az elérendő célok a középiskolai diákok előtt. Ennek próbája a felkészülés. Főként a negyedik osztályban sűrűsödnek a feladatok, hiszen több tantárgyból kell... Tovább

Előszó

Az érettségi, majd a felvételi vizsga az elérendő célok a középiskolai diákok előtt. Ennek próbája a felkészülés. Főként a negyedik osztályban sűrűsödnek a feladatok, hiszen több tantárgyból kell számot adni az érettségi vizsgán, s az egyetemre készülőknek a felvételire is fel kell készülniük. Tanár és diák ezen időszakban sok munkát kell hogy elvégezzen.
Szükségessé válik, hogy az alapos tanári segítségen és a jó tankönyveken kívül egyéb eszközök, segédkönyvek álljanak a készülő diákok rendelkezésére.
Egy ilyen kötetet nyújtunk át a diákoknak és a magyartanároknak. Segédkönyvünkben figyelembe vesszük az irodalmi érettségi anyagot és követelményeket, de ezen túlmenően a főiskolai és az egyetemi magyar szakra jelentkezők többletigényeire is figyeltünk. Ismeretanyagunkat úgy elütöttük össze, hogy az irodalom írásbeli és szóbeli érettségin, továbbá a főiskolai és egyetemi felvételi vizsgákon is felhasználható legyen.
Tételfeldolgozásaink egyik csoportjában a világ- és magyar irodalom egy-egy alkotójának életét és műveit mutatjuk be és elemezzük. A tételek másik típusában korszakbevezetőket, ezen belül stílusirányokat ismertetünk. Az igényességre és a felvételizőkre is figyelve két szempontból is eltérünk a hagyományos tételfeldolgozásoktól. Az első az, hogy több mint száz részletes műelemzést közlünk kötetünkben. Ezek a lírai, epikai, drámai és társművészeti művekről készített elemzések és értelmezések segítenek az érettségi írásbeli, szóbeli és felvételi elemzéstípusú feladatainak megoldásában. E téren az elemzések mértéke, mélysége különböző; tucatnyi, részletes regény- és drámaelemzést olvashatnak, tíz-tizenöt nagy lírai vers elmélyült értelmezését tanulmányozhatják. Operák, festmények, szobrok, filmek részletesebb elemzését is felhasználhatják kötetünk anyagából.
Egy-egy kiemelkedő alkotó életművét elég sok műelemzéssel tártuk fel (Petőfi, Arany, Ady, Móricz, Kosztolányi, József Attila, Homérosz, Shakespeare, Dosztojevszkij, Tolsztoj, Thomas Mann).
Természetesen olvashatók kevésbé részletező értelmezések is. A legfontosabb életrajzokat a diákok tetszés szerint használhatják fel.
Formabontó, a hagyományos tételfeldolgozástól eltérő könyvünk anyagában az is, hogy túllépünk a csupán irodalmi ismeretanyagon. Főként a korszakok és a stílusirányok bemutatásakor az irodalmi példák mellett felsorakoztatjuk a színházművészet, az építészet, a festészet, a szobrászat, a zeneművészet és néhány alkalommal a filmművészet alkotásainak elemzését. Módszerünk az, hogy egy-egy stílusirány jellemzőinek elméleti ismertetése után az illető irányhoz kapcsolódó társművészeti műveket is elemzünk. Következetesen alkalmazzuk ezt az eljárást az ókor, a középkor, a reneszánsz, a barokk, a rokokó, a klasszicizmus, a romantika, a realizmus, az impresszionizmus, a szimbolizmus, a naturalizmus, a szecesszió és az avantgárd irányzatainak bemutatásokon így például a barokk stílus jegyeit az irodalom mellett a festészetben, a szobrászatban, az építészetben és az zeneművészetben is feltárjuk (Zrínyi, Rubens, Rembrandt, Bernini, Vivaldi).
A társművészeti ismereteket a diákok sokféle módon felhasználhatják. Gazdagíthatják ezekkel a tömör elemzésekkel érettségi szóbeli tételfeleleteiket, de a felhasználás legfőbb területe a főiskolai és egyetemi felvételi vizsga. Kötetünk e részleteinek elolvasása után bővül a felvételire készülő diákok látóköre: panorámaszerűen foghatják át az egyes korokat, művészeti korszakokat, stílusirányokat. Vissza

Tartalom

Bevezetés 5
A Biblia témái az európai művészetben 7
Az antikvitás irodalmából 16
A középkor irodalmából 25
A reneszánsz művészet; Shakespeare 31
Balassi Bálint 40
Zrínyi Miklós és a barokk 44
A felvilágosodás korának eszméi és stílusirányzatai 51
Csokonai Vitéz Mihály 57
Berzsenyi Dániel 60
Katona József 64
A romantika irodalmából 75
Kölcsey Ferenc 82
Vörösmarty Mihály 86
Petőfi Sándor 92
Arany János 98
Madách Imre 104
A XIX. század második felének magyar szépprózájából (Jókai, Mikszáth) 108
A XIX. század második felének és a századfordulónak stílusirányzatai, szimbolista lírája és drámái 112
A XIX. század világirodalmának szépprózájából 121
A századforduló és a két világháború közti magyar irodalom és művészet 127
Ady Endre 139
Móricz Zsigmond 146
Babits Mihály 152
Kosztolányi Dezső 157
A Nyugat első nemzedékéből 163
Az avantgarde 167
József Attila 176
Radnóti Miklós 188
Mai magyar irodalom 192
A XX. század világirodalmából néhány válogatott mű alapján 202
Tartalomjegyzék 209
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem