Előszó
Előszó
Kedves Diákok!
Tankönyvünket formájában és tartalmában egyaránt felújítottuk. Két régebbi sorozat, az Irodalmi olvasókönyvek és az Irodalmi ikerkönyvek erényeit egyesíti az új tankönyvcsalád. Több lett benne a mai, szórakoztató irodalom - reméljük, tetszeni fog neked.
Ötödikben már olyan mesékkel és versekkel ismerkedtek meg, amelyek kitartóbb figyelmet igényelnek. Ebben a tanévben olyan népmeséket, műmeséket, népdalokat és műdalokat olvashattok, amelyek szorosan hozzátartoznak a magyar kultúrához. A könyv emellett kitekintést kínál számotokra más népek meséire is, hiszen saját hagyományaink megismerése mellett fontos figyelni a mellettünk vagy tőlünk távolabb élő népek kultúrájára is. Biztosan szívesen olvassátok majd a legismertebb magyar tündérmesét, Petőfi Sándor János vitézét is, amivel a tanév során legtöbbet fogtok foglalkozni.
Néhány regényt is olvashattok a tanévben: A Pál utcai fiúkdX, a Koldus és királyfit, A kis herceget. Meglátjátok, milyen jó azonosulni a hozzátok hasonló korú regényhősökkel, velük együtt küzdeni, remélni és boldogulni. Azokat a regényeket, amelyek ismerete tantervi követelmény, Házi olvasmányként jelöltük, a többinél az Ajánlott olvasmány cím szerepel.
A könyvet lapozva láthatjátok a fejezetkezdő ábrákat, piktogramokat (ismétlődő, apró jelek az oldalak felső sarkán) és a megkülönböztető színeket. Ezek segítik az eligazodást a nagyobb fejezetek rendjében. Ahol ezeket látjátok: HlH HH ott olyan olvasmányokat ajánlunk, amelyek tapasztalataink
szerint inkább a fiúknak, vagy inkább a lányoknak szoktak tetszeni. Persze bárki elolvashatja őket! Ne itt keresd az olvasmányokat, ebben a kötetben! Az oldalszám a sorozat munkafüzetére utal. Tanárod eligazít! A tankönyv szövegében jól látható módon - vastaggal - szedtük azokat a fogalmakat és ezek meghatározásait, melyek megtanulása kiemelten fontos az ötödikes tananyagban. Tónussal és apró betűvel elkülönítettük azokat a szövegrészeket, melyek a tananyaghoz kapcsolódó, kiegészítő információkat tartalmaznak. A műcímek megjegyzésében a dőlt betűs címek segítenek. Az egyes fejezetek áttekintését a nyitóoldalakon elhelyezett, címszavakból álló vázla-
Vissza