Előszó
Ez a kötet egy sajátos irodalmi olvasókönyv, amely a Horgas Béla és Levendel Júlia által összeállított II. osztályos irodalmi szöveggyűjteménnyel együtt a XVIII—XIX. század magyar- és világirodalmának jelentős alkotóit reprezentálja.
E kötet önéletrajzi emlékezéseket, kortárs kritikákat, leveleket, esszé- és tanulmányrészleteket is tartalmaz, hogy érzékeltesse az alkotók és műveik szellemi kisugárzását és az írók és írónemzedékek kapcsolatát. Az irodalom alkotók és művek állandó újrafelfedezésének folyamata is egyúttal, ahogy Kosztolányi Dezső mondja Arany Jánosról:
„A költő a halála után rejtélyes életet él. Régi nemzedékek átadják az újabbaknak. / / De a költőt, akit őseiktől kaptak, mégis átalakíthatják. Tulajdon képükre, hasonlatosságukra alakítják át. Fölfedezik benne önmagukat"
Az irodalmi alkotásokat követő szövegek tehát érdekes kiegészítő olvasnivalók, részlet mivoltukban is megvilágítanak egy-egy írói személyiséget, beavatnak egy-egy műfaj születésének folyamatába, újszerű szempontból fejtik meg egy alkotó művészetének eredetiségét és hatását.
A szövegek nagy részében a magyar irodalom nagy alkotóit (pl Mikszáth Kálmánt, Ady Endrét, Krúdy Gyulát, Babits Mihályt, Kosztolányi Dezsőt, Németh Lászlót, Radnóti Miklóst stb.) olvasóként látjuk, s talán segítenek bennünket, mai olvasókat, hogy saját élményeinket megfogalmazzuk.
Vissza