Előszó
A második évfolyam irodalomtankönyvét vettétek kezetekbe. Az előző év tanulmányaihoz képest nagyobb terjedelmű, műfajilag gazdagabb anyaggal fogtok ismerkedni. Reméljük, a művek szerzői már nem...
Tovább
Előszó
A második évfolyam irodalomtankönyvét vettétek kezetekbe. Az előző év tanulmányaihoz képest nagyobb terjedelmű, műfajilag gazdagabb anyaggal fogtok ismerkedni. Reméljük, a művek szerzői már nem ismeretlenek számotokra, egyik-másik alkotásukat olvastátok vagy láttátok különféle feldolgozásokban. Elképzelhető, hogy néhány tankönyvi anyagot ismertek is.
A felnőtt élet küszöbén a tizenévesek sok kérdést szeretnének tisztázni magukban. Ezek közé tartozik önmaguk és mások megismerése, a kapcsolatteremtés másokkal, az érzelmek és indulatok szerepe az életben, a jellem, a sors, az emberiség és a haladás kérdése. A művészetek - köztük a szépirodalom - sok segítséget nyújtanak az ilyen és hasonló kérdésekben való eligazodáshoz. Tankönyvünk is ehhez a megismerő tevékenységhez kíván hozzájárulni.
Tankönyvünk ismeretanyaga három téma köré csoportosul:
I. "Új dalra késztet új öröm" (Szerelem - család)
II. "Vizsgáld meg az én ügyemet!" (Sorsok és jellemek)
III. "Haza és haladás" - "Haza és emberiség"
A közölt szépirodalmi és képzőművészeti alkotásokat feladatsorok követik. Ezek az órákon folyó műelemzésekhez, megbeszélésekhez, vitákhoz és írásos munkáitokhoz nyújtanak segítséget. Aki szeret olvasni, a Szöveggyűjteményben találhat bőven anyagot. Kislexikonunk több írói életrajzzal és elméleti ismerettel bővült. Aki kedvet kapott ahhoz, hogy a tankönyvben közölt műrészletek elolvasása után a teljes alkotással megismerkedjék, annak a Diákkönyvtár kötetei nyújthatnak segítséget.
A Kislexikon a gyors tájékozódás eszköze; az ebben feldolgozott adatokat, fogalmakat, de újabbakat is az általános, illetve a szaklexikonok tartalmazzák részletesebben, teljesebben.
Vissza