Előszó
"Hogy néha-néha egy-egy ilyen füzet megjelenjen, arra az is elegendő ok, hogy általában hasznos olvasni valóra tehessenek szert lakostársaink. Igaz, hogy ezt helyettünk más is eszközölheti: azt...
Tovább
Előszó
"Hogy néha-néha egy-egy ilyen füzet megjelenjen, arra az is elegendő ok, hogy általában hasznos olvasni valóra tehessenek szert lakostársaink. Igaz, hogy ezt helyettünk más is eszközölheti: azt azonban, hogy városi életünk a józan közvélemény megállapodott irányát mindig biztosan és öntudatosan követhesse, magunknak kell eszközölnünk. Ennek nem az erőszakoskodás, hanem az ismeretek gyarapítása az eszköze.
Meglehet, hogy később egyik másik füzet tartalma nem éppen csak városunkat illető dolgokról beszél: mikor azonban erről lesz is szó, hiábavaló feszelgéssel s üres dicsekvéssel akkor se fogjuk lakostársainkat nagyralátásra s esetlen magavetiségre szoktatni.
A szükséghez képest néha olyan községi kérdésről is lehet ezen füzetek valamelyikében egy kis tájékozás, mely közbeszéd tárgya ugyan, de azért ritkán vagy sohasem az igazat mondják róla - némelyek."
Mindezt Szilády Áron, a kimagasló tudású tudós, pap, közéleti személyiség írta 1875-ben, amikor útjára indította a „Kun-Halasi Könyvtár" című művelődéstörténeti sorozatát, bár csupán egy füzete jelent meg. (Tormássi János: Halas városa s ekklésiája históriája). Az idézetben megfogalmazott gondolatmenet követését tűzte ki célul a Halasi Téka 1984. évi első szerkesztősége is. S a mostani is erre törekszik. Mint látható, a kiadványsorozat kissé megváltozott formában, néhány éves szünet után újraindul. Terveink szerint évente legalább két-három füzetet jelentetünk meg. Felváltva lesz közöttük vegyes tartalmú, több írást tartalmazó, vagy csak egy-egy témával foglalkozó tanulmány.
A fő cél az, hogy az érdeklődők Kiskunhalas múltjáról, jelenéről és jövőjéről gondolkodva, szakszerű és ugyanakkor közérthető írásokat vehessenek kézbe.
Szerkesztők
Vissza