Előszó
Az automatizálás területének gyors fejlődése és ipari alkalmazásának térhódítása a vezérléstechnika területén is megmutatkozik.
A megoldandó feladatok bonyolultabbak, széleskörűbbek lettek, a vezérlésekkel, a tervező- és karbantartó személyzettel szembeni követelmények szükségszerűen emelkedtek.
A megbízhatóság, a biztonság, a munkafolyamatok pontossága, a berendezés és a vezérlés sebessége, a vezérlési költség és megbízhatóság aránya azok a tényezők, amelyeket ma nem szabad figyelmen kívül hagyni egy vezérlés tervezésekor.
Egyes elemrendszereken belül új, bonyolult, sokoldalú elemeket fejlesztettek ki a gyártók, amelyek szakszerű üzemeltetésére és karbantartására fel kell készülni. Azt szeretnénk, hogy az olvasó bevezetést nyerjen az automatizálás alapismereteibe, a pneumatika, hidraulika, elektropneumatika, valamint a szabadon programozható vezérlők világába.
Nem célunk a gyártók és termékeik ismertetése, részben az elemek sokfélesége miatt, részben azért, mert a könyv általános vezérléstechnikai elveket tárgyal. Egy-egy témakörnél részletezzük az elemek feladatát, felépítését, működését, alkalmazási lehetőségeit, illeszkedését a vezérlési láncba. Ezután kapcsolási feladatokkal, azok tervezésével, megvalósításával, mérésekkel adunk választ a miértekre. Szó lesz a kapcsolási jelképekről, a problémamegoldás és a kapcsolási vázlat készítésének különböző módjairól. Az adott keretek között csak az egyszerű módszerekkel foglalkozhatunk.
A feladatok, gyakorlatok és példák biztosítják az eredményes tanulást, az irányított önképzést, a szakmai ismeretek egyéni elsajátítását, illetve felfrissítését.
A könyv az olvasó már meglévő előismereteit tételezi fel műszaki szakterületen: matematika, fizika, gépelemek, géptan, elektrotechnika alapjainak tárgyalására a könyv terjedelme nem ad lehetőséget, de ez nem is feladata.
Vissza