Előszó
A könyv, amit most átadunk Önnek, nemcsak olvasásra és különösen nem egyszeri olvasásra szól: útitársnak, partnernek kínáljuk. Partnernek abban, hogy - miután először átfutotta, átlapozta - újra és újra olyan "primitív" kérdésekkel szembesítse Önt és esetleg munkatársait, amelyekkel bár egyébként is találkoznia kell, ilyen összefüggésekben talán még nem adódott alkalma, hogy rendszeresen foglalkozzon is velük.
Ha úgy tetszik, ezáltal időről időre egy tükröt készíthet magának vállalatáról. A könyv ötlete külföldről, Ausztriából származik, de a gyakorlat, amit megtestesít, számos más országban is tetten érhető, az EK-n kívül és belül egyaránt. Mi az osztrák és a svéd modellt vettük alapul, ahol a kamarák évek óta rendszeres felvilágosító, segítségnyújtó munkát végeznek a tagvállalataik javára ahhoz, hogy azok kívülről ismerkedjenek az Európai Közösségek piacának követelményeivel, készüljenek az EK-beli vállalatokkal való kapcsolatokra, versenyre. De több EK-tagországban hasonló jellegű segédanyagok szolgálnak a vállalkozóknak a belső piac programjához való felkészülésre is.
Nemcsak mindkét említett országban, de hasonló segédeszközök kapcsán másutt is, a szerzők eleinte - viszonylag hosszú ideig - arról kellett, hogy meggyőzzék a vállalkozókat: érdemes, sőt kell foglalkozniok ilyen és hasonló kérdésekkel. Nálunk ehhez képest persze sok mindent másként kell megkezdeni. Egyrészt azért, mert ugyanaz az út, amely kívülről az EK-hoz és az EK-ba vezet, a mi vállalkozóink számára összehasonlíthatatlanul hosszabb, mint általában a nyugat-európai országokban. Másrészt, mert ezt az utat gyorsabban, feszítettebb tempóban kell bejárni. Több lesz emiatt a kérdésünk is: ráadásul, ehhez képest még sokkal kevésbé tudunk kérdezni.
Természetesen az Ön szabad választásán múlik, hogy mely kérdésekkel foglalkozik, s melyekkel nem. Bizonyára más kérdések is vannak, lesznek - esetleg éppen az Ön vállalatánál -, amelyek sokkal konkrétabban az EK-kapcsolat megteremtése és fejlesztése kapcsán merülnek föl. Természetes az is, hogy olyan kérdéseket is fölteszünk - e könyv készítői és olvasói, használói egyaránt amelyekre a válaszok esetenként még váratnak magukra.
Szeretnénk remélni, hogy a magyar vállalkozók ezúttal azok az okos kezdők lesznek, akik akarnak és képesek lesznek a más hibájából, és a mások tapasztalataiból is, hamar és sokat tanulni - nem pedig csak saját kárukból hajlandók majd okosodni.
Vissza