Előszó
A műszaki haladás és az ennek keretében kibontakozó tudományos-technikai forradalom statisztikai eszközökkel való mérése, vagy akár csak közelítése számos problémát vet fel. Maga a fogalom sem tisztázott még egyértelműen, s az alkalmazott vagy javasolt meghatározások a jelenségnek megfelelően rendkívül összetettek.
Az ipar műszaki színvonalának és technikai fejlődésének statisztikai módszerekkel és adatok alapján történő vizsgálatára első ízben teszünk kísérletet. Az ilyen jellegű vizsgálatok nemzetközileg is kiforratlanok. Mind a marxista, mind pedig a polgári szakirodalomban több monográfia jelent meg e témában, a különböző szempontok alapján végzett vizsgálatok rendszerbe foglalása, egységes elvek alapján történő összefoglalása azonban még a jövő feladata. A vizsgálat módszerét sok esetben az értékeléssel párhuzamosan kellett kialakítanunk, más helyütt pedig a rendelkezésünkre álló adatbázis korlátozta a levont következtetések teljesebb megalapozását.
Vizsgálatunkban megkíséreltük feltárni iparunk jelenlegi műszaki színvonalát, ennek főbb ágazatok szerinti jellemzőit; eredményeinket egyrészt más országok színvonalához viszonyítottuk, másrészt az elmúlt mintegy másfél évtized fejlődésének tükrében vizsgáltuk.
Az elemzés egyik alkalmazott módja az volt, hogy a műszaki haladás eredményeiből, mindenekelőtt a termelékenységi színvonalból, az energiafelszereltség mértékéből, a termelés és a felhasználás összetételéből következtettünk iparunk technikai színvonalára. A másik lehetőséget pedig a műszaki fejlesztés legfontosabb területeinek, így a kutatás-fejlesztésnek, a gyártmány - és gyártás - korszerűsítésnek, a licenc és know-how forgalomnak stb. vizsgálata jelentette.
Az ipar műszaki színvonalával és fejlődésével kapcsolatos vizsgálatok eredményét két vetületben mutatjuk be. Az I. részben összefoglaló áttekintést adunk az ipar egészéről, a II. részben az ipar főbb ágazataiban elért színvonalat vizsgáljuk, az egyes iparágak technológiai sajátosságainak messzemenő figyelembevételével.
Az ipar műszaki színvonalának alaposabb elemzését e tanulmánnyal megkezdtük, s azt folytatni kívánjuk. Ezért az olvasóknak, elemzésünk felhasználóinak észrevételeit, kritikai megjegyzéseit és a további munkával kapcsolatos javaslatait örömmel fogadjuk.
A KSH Iparstatisztikai Főosztálya
Vissza