Előszó
A műszaki világirodalom nagyszámban tud felmutatni a tervezés javítását, könnyítését, gyorsítását célzó szakkönyveket. Egyrészük a mérnöki munkaterület egész szélességét átfogja, másrészük szűkebben körülhatárolt területet nagyobb mélységig tár fel. Az építészeten belül az egyes feladatcsoportoknak: a lakóépületeknek, színházaknak, filmszínházaknak, sportlétesítményeknek, kórházaknak stb. is megvan a külön irodalma. A tervezőik ezek révén módjában áll konkrét feladataival kapcsolatban az eddig elért eredményeket, a feladat kötöttségeit, a megoldás módjának különböző változatalt, azok előnyeit, hátrányait összefoglalóan áttekinteni.
Néhány évvel ezelőtt társadalmi rendszerünk átalakulásával egyidejűleg megsokasodott és az épülettervezés, az ipari tervezés egyik legfontosabb ágává fejlődött egy eddig hazai gyakorlatunkban csak szórványosan előforduló feladat: az új gyárak létesítése. Általános képzettségű, de szakgyakorlattal nem rendelkező technológiainknak és épülettervezőinknek a nehéz és új feladatok egész tömegét kellett megoldaniok.
Egyidejűleg nyilvánvalóvá vált, hogy épülettervezésünk nagyjából földerített területén ez az egyetlen "o'térképezetlen fehér folt. A Szovjetunió ezirányú tervezési tapasztalatainak felhasználását - mely a Szovjet Gépipari Enciklopédiában és egyéb kiadványokban megközelíthető - megnehezíti iparosításunk fokában, gazdasági adottságainkban és a feladatok nagyságrendjében jelentkező eltérés. A nyugati országok tapasztalatai pedig nincsenek feldolgozva.
Természetes, hogy egyre hangosabban jelentkezett az ipari tervezési szakkönyvek igénye. Az ipari épülettervezési szakirodalom megteremtésének útján az első lépés az Ipari Építészeti Szemle létrehozása volt, melyet néhány enciklopédikus és tankönyv jellegű kiadvány követett. A hiány végleges felszámolásához olyan sorozatra van szükség, amely az ipari épülettervezés minden ágát: a gépgyártást, a bánya- és kohóipart, a vegyipart, a könnyűipart,az építőipart és a mezőgazdasági ipart dolgozza fel a rendelkezésre álló tervezési tapasztalok alapján. Ennek a sorozatnak első kötete ez a könyv.
A könyv elsősorban építész tervezők számára készült, használatához és fölépítésének megértéséhez azonban ismerni kell a gyártervezés szempontjait és a gyártervezés módszereit.
A gyártástervezés szempontjai közül legfontosabb a meghatározott mennyiségű és minőségű termék - gyártmány - előállításának biztosítása a legkisebb költséggel. Ennek a tervezési következménye, hogy a gyártervezés elsősorban gazdasági vonatkozású tervezés. Módszere elvben kétlépcsős :
1. A minőségi igényt biztosító lehetséges megoldások közül kiválasztani azokat, amelyeknél az előállítási költség a legkisebb.
2. Az utóbbiak közül kiválasztani azokat, amelyeknek a beruházási költsége minimális. Ezeken felül az építéstervező feladata a gyárépületek korszerű és esztétikus megtervezése.
Vissza