1.066.445

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Interkozmosz és hazánk (minikönyv)

Szerkesztő
Róla szól
Lektor
Fotózta
Budapest
Kiadó: Zrínyi Katonai Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott kemény papírkötés
Oldalszám: 204 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Angol   Német   Orosz  
Méret: 5 cm x 5 cm
ISBN: 963-326-527-4
Megjegyzés: Számozatlan kiadás. Nyomda: Zrínyi Nyomda, Budapest Kiadási alkalom: Megjelent a szovjet-magyar közös űrrepülés alkalmából. További nyelvek: spanyol és francia. Fekete-fehér és színes fotókkal illusztrálva. A könyv pontos mérete: 52 x 52 mm.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az első mesterséges hold, a szovjet Szputnyik-1 felbocsátása óta az űrkutatás a modern társadalom számára szükséges tevékenységgé vált. Történelmileg igen rövid idő alatt az űrkutatás fejlődése... Tovább

Előszó

Az első mesterséges hold, a szovjet Szputnyik-1 felbocsátása óta az űrkutatás a modern társadalom számára szükséges tevékenységgé vált. Történelmileg igen rövid idő alatt az űrkutatás fejlődése értékes gyakorlati eredményeket hozott.
A kezdetben alapvetően - elnevezésében is - kutató-kísérletező tevékenység egyre inkább a népgazdaság szükségleteit kielégítő tevékenységgé alakult át, s ma már az űrkutatás a tudomány és a technika mérhető gazdasági hasznot hozó ágazata.
Az űrtevékenység eddigi 23 éve megmutatta, hogy a továbbfejlődés csakis széles körű nemzetközi együttműködés formájában képzelhető el, amelyben a hazánkhoz hasonló kis országok is részt vállalhatnak. Tizenhárom évvel ezelőtt kilenc szocialista ország - köztünk hazánk - képviselői létrehozták nemzetközi űrkutatási szervezetüket, az Interkozmoszt.
Hazánk anyagi lehetőségeinek és műszaki felkészültségének megfelelő mértékben bekapcsolódott a nemzetközi űrprogramok lebonyolításába. Szakembereink részt vesznek szinte minden fontosabb, fő űrkutatási területen folyó munkában: a kozmikus fizika, meteorológia, az űrtávközlés és az orvosbiológia területén, valamint 1975-től a közös erőforrás-kutatási munkában is.
Közel négy évvel ezelőtt hazánk képviselői is örömmel fogadták azt a szovjet javaslatot, hogy az Interkozmosz programok keretében a tagországok űrhajósokkal is vegyenek részt szovjet űrhajókon, illetve űrállomáson végzendő űrrepülésekben. Így 1978 márciusától a szovjet űrhajósképző központban, Csillagvárosban két magyar űrhajósjelöltet készítettek fel űrutazásra. Ily módon hazánk a világ hetedik országa, amely kozmonautát küldött a világűrbe.
Az első magyar űrhajós egyben jelentős nemzeti tudományos program végrehajtója is. A magyar fejlesztésű eszközök közül első helyen említjük meg az űrhajósok egyéni sugáradagmérőjét és azok "Pille" elnevezésű értékelő műszerét. Jelentős eredményeket hozhat a magyar tudósok tervezte különleges orvosbiológiai kísérlet, az "Interferon", melynek eszközei is hazai gyártásúak. A hazánkban kifejlesztett hordozható, táskaszerűen kialakított "Diagnoszt" készülékkel közel tucatnyi élettani mutatót lehet mérni. Igen értékes adatokat szolgáltat az űrrepülés folyamán a magyar fejlesztésű "Balaton" műszer az űrhajósok szellemi munkavégző képességéről. Jelentősnek ígérkezik az az erőforrás-kutatási kísérletsorozat, amelyet a magyar szakemberek néhány kísérleti mezőn, a népgazdaság érdekében végeznek. A szocialista országok nemzetközi együttműködési szervezete, az Interkozmosz és széles körű programja lehetőséget adott hazánknak is, hogy tevékeny részese legyen az egyre jelentősebb űrtevékenységnek. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem