1.067.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Inter arma 1944-1945

fegyverek közt. Válogatás a második világháború egyházmegyei történetének forrásaiból

Szerkesztő
Székesfehérvár
Kiadó: Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár
Kiadás helye: Székesfehérvár
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 352 oldal
Sorozatcím: Források a Székesfehérvári Egyházmegye történetéből
Kötetszám: 2
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-217-299-x
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér fotóval.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár forráskiadvány-sorozatának második kötetét tartja kezében az olvasó. Míg korábban Shvoy Lajos püspök emlékiratainak közreadásával - régi... Tovább

Előszó

A Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár forráskiadvány-sorozatának második kötetét tartja kezében az olvasó. Míg korábban Shvoy Lajos püspök emlékiratainak közreadásával - régi adósságot törlesztve - egy hosszabb időszakra vonatkozó másodlagos forrást tettünk közzé, addig most az volt a célunk, hogy egy rövid, ám tragikus korszak mindennapjaiba adhassunk betekintést primer forr ások alapján.
Közel hatvan esztendeje annak, hogy egyházmegyénk a második világháborúban harci cselekmények színterévé vált. A szerencsétlenebb sorsú településeknél három hónapig hullámzott, vagy meg is rekedt a front. A háború pusztított életeket, értékeket, erkölcsöket - mérhetetlen szenvedést okozva a térség polgári lakosságának - amelynek keserűségét csak fokozta, hogy a harcok elültével kiépülő új berendezkedésben tanácsosnak látszott hallgatni a fájdalmak jó részéről.
Kötetünk a püspöki levéltárban őrzött egyházi források alapján ezekről a vészterhes napokról kíván megemlékezni. Hisszük, hogy vállalkozásunk újszerű, s szokatlannak tűnő mélységekbe hatoló. Egyfelől ugyanis tapasztalatunk, hogy az egyházi levéltárakban őrzött legújabb kori iratanyag iránta kutatói érdeklődés is csak születőben van még, hogy a nagyközönségnek szánt egyházi forráskiadványok viszonylagosan csekély számáról ne is szóljunk. Másfelől a közölt források arról tanúskodnak, hogy a papság helyzeténél fogva különleges nézőpontból láthatta az eseményeket. Hiszen azokban a zavaros időkben, mikor a polgári igazgatás összeomlott, gyakran más szilárd kristályosodási pont nem maradhatott egy-egy közösség életében, mint a pap és a köréje szerveződő egyházközség. Shvoy Lajos püspök büszke is volt rá, hogy papjai egyetlen kivétellel amíg tehették, szolgálati helyükön maradtak. Ráadásul a lelkészek „hivatalból" nem csak a materiális vonatkozásaira reflektáltak a pusztításnak, így nem egyszer szociológiai, (tömeg)pszichológiai helyzetjelentést adtak.
A közölt források az 1944/45 fordulóján bekövetkezett eseményekről szólnak, mégis többségében - a közölt napló és a püspöki körlevélrészletek kivételével - retrospektív jellegűek. Ám szerencsés időbeli közelségből tekintenek vissza a megélt borzalmakra: az emlékezet még nem homályosult el, az országban maradt orosz csapatoktól való félelem még csak elvétve fékezi a tollakat, bár már ennek is akad nyoma. Korábbi forrásanyagot egyetlen esetben teszünk közzé: Bejczy Gyula naplója esetében ugyanis a szerző személyiségfejlődéséről alkotható képet alapvetően torzítottuk volna, ha korai, harmincas évek végéhez kötődő német-szimpátiáját elhallgatjuk.
A kötet elején az időben legkésőbb keletkezett szöveget találja az olvasó, Németh László egykori püspöki könyv- és levéltáros visszaemlékezését. Tekintettel arra, hogy a szerző kiváló történetírói vénával rendelkezik - hosszú évekig volt az Egyháztörténeti Munkaközösség elnöke - úgy érezzük, írása szinte ki is váltja a forráskiadvány-szerkesztőktől a levéltáros szakma által megkövetelt terjedelmesebb bevezető tanulmányt.
Ezúton is szeretném köszönetemet kifejezni kollégáimnak, Sófalvi Katalinnak és Bertáné Pintér Katalinnak, akik a források válogatásában és feldolgozásában voltak segítségemre; a kötet lektorainak, akik észrevételeikkel gazdagították-javították az anyagot; Lindner Henriettnek és Sulyok Ignácnak a fordítások ellenőrzéséért; valamint feleségemnek a nyelvi ellenőrzésben kifejtett munkájáért és türelméért.

Székesfehérvár, 2004. október 30.
Mózessy Gergely Vissza

Tartalom

Tartalom 5
Bevezetés 7
A forrásközlés szempontjai 8
I. Dr. Németh László püspöki könyvtáros visszaemlékezése 9
II. Dr. Bejczy Gyula püspöki titkár naplója 25
III. Szemelvények Shvoy Lajos püspök körleveleiből 79
IV. Plébániák jelentik 93
V. Martyrologium 293
VI. Mozaikok 309
I. - Az internáltak lelkigondozásáról 311
II. - A német csapatok által okozott károkról 313
III. - A háborúban megsemmisült művészeti alkotásokról 315
VII. Mutatók 319
Bibliográfia 321
Rövidítések jegyzéke 322
Életrajzi adattár 325
Névmutató 343
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem