Előszó
Az Olvasó kezében lévő könyv stílusa kissé szokatlan a hazai orvosi könyvpiacon. Egy orvosi szakterület - itt az intenzív betegellátás - teljes áttekintését adja pontokra és alpontokra szedve. A szigorú tagolás következtében sokszor nyelvtanilag csonka mondatok formájában csak a legfontosabb állítások kerültek be a könyvbe rendkívül tömören. Mindez nem akadémiai stílusban, hanem a mainzi II. sz. Belgyógyászati Klinikán dolgozó szerzők évtizedek alatt megszerzett közvetlen tapasztalatai alapján felépítve.
Így ez tehát nem klasszikus kézikönyv, a szakmában teljesen járatlanok sok kérdésükre nem találnak választ, de rendkívül hasznos azoknak a szakembereknek, akik egy-egy kórkép kapcsán a meghatározásnak, etiológiának, patogenezisnek, diagnózisnak, azonnali vagy intenzív terápiának, szövődménynek, prognózisnak akarnak utánanézni.
A „checklist" eredetileg az a füzet, ahonnan az indulásra váró repülőgép kapitánya soronként a kötelező ellenőrzéseket elvégzi, nehogy kifelejtsen valamit. Ez a könyv is azért írja le a szakember fejében összeállt rendszert, mert valamely lépés elfelejtése, kihagyása túlságosan megnöveli a kudarc kockázatát.
A könyv használata nem teszi nélkülözhetővé a korszerű kézikönyvek és folyóiratok olvasását, különösen azokon a területeken, ahol a fordítás alapjául szolgáló kiadás megjelenése (1988) óta jelentős szakmai fejlődés következett be (pl. thrombolysis). Mégis a nagy terület kis terjedelmű és jól
tagolt, áttekinthető összefoglalása hasznos segítő eszköz a színvonalas
intenzív betegellátásban, amit a mű külföldi sikere is alátámaszt.
Vissza