Előszó
„A világot az érdekek mozgatják, de előbbre a tudomány és az innováció révén juthatunk." Ebben a tételben szeretnénk összefoglalni üzenetünket a Kedves Olvasó számára. Miért is olyan fontos a hatékony innováció? Gondoljunk csak az emberiség feje felett tornyosuló globális problémákra, nevezetesen a regionális éhínségre, egyes nehezen gyógyítható betegségekre, a hagyományos nyersanyag- és energiaforrások lassú kimerülésére, a fokozódó környezetszennyezésre, az üvegházhatás és ózonpajzs problémára stb. Optimizmusunk alapja az emberi kreativitásba és a tudományos fejlődésbe vetett hitünk, amely új megoldásokat fog hozni ezeken a területeken a profitérdek, az erkölcsi normák és a jogrend elveinek újfajta ötvözésével.
Ugyanilyen kihívással találkozunk a mikrovilágban is, ahol a vállalkozások versenyképességét alapvetően meghatározza sokoldalú megújulási képességük.
Napjainkban a vállalkozások fejlődésének részben kihasználatlan forrása a gazdálkodás valamennyi területére ható innovációs tevékenység. Az újítások hasznosítása különösen akkor gyümölcsöző, ha kiterjed az egymáshoz kapcsolódó folyamatok mindegyikére. És persze ez piacképes új terméket vagy szolgáltatást eredményez.
A gazdálkodás sikerességét egyrészt alapvetően meghatározza a szellemi alkotó munka színvonala, másfelől meg a létrehozott (vagy megismert) műszaki-gazdasági újdonságok iránt tanúsított helyi fogadókészség. A vezetés fontos feladata tehát gondoskodni a társasági tevékenységek időről időre történő megújításáról.
Hazánk közepesen gazdag a természeti erőforrásokban, már ha idesoroljuk minőségi termőföldjeinket és kedvező mikroklímánkat is. Csakhogy ne feledkezzünk meg legfontosabb kincsünkről, az itthon, valamint a nagyvilágban élő és alkotó tehetséges honfitársainkról. Itt ne csupán a Nobel-díjas világhírességeinkre gondoljunk, hanem az elismerten jó magyar munkaerőt is értsük ide. Legyünk büszkék arra, hogy a történelem viharos évszázadai alatt genetikailag egészséges keveredéssel alakult ki a mai magyarság kitűnő képességekkel rendelkező populációja. Ma ez az egyik legfontosabb nemzeti erőforrásunk. Erre célszerű építenünk nemzeti innovációs stratégiánkat. Büszkeséggel tölthet el bennünket az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) Budapestre telepítése. Ez az intézmény egyfajta szellemi központja tágabb hazánknak, az Európai Uniónak, amely a világ vezető, tudásalapú gazdasága kíván lenni. A Lisszabonban megfogalmazott stratégia szerint 2010-re a K+F ráfordításoknak a tagországokban el kellene érnie a GDP 3%-át.
Vissza