Előszó
A Szerzők tanácsadói, és biztonságszervezői munkájuk során azt a következtetést vonták le, hogy az elmúlt évtizedben, hazánkban az informatika rohamos fejlődésével, a gazdasági szervezetek informatika függőségének növekedésével a biztonság iránti igény a gyakorlatban nem tartott lépést. Az is egyértelművé vált, hogy az informatikai biztonság sokkal összetettebb dolog annál, hogy csak számítástechnikai problémaként kezeljük. A biztonság megteremtése, illetve fenntartása a számítástechnikusok közreműködése nélkül lehetetlen, de az esetek többségében nem feltétlenül párosul maradéktalan támogatásukkal. A számítástechnikus számára a biztonsági követelmények plusz feladatokat, indokolatlannak tűnő gépidő és kapacitás igényeket, esetenként plusz adminisztrációt jelentenek. A gazdasági vezetés számára pedig nem számszerűsíthető eredményeket, számszerűsíthető költségek mellett. Eközben a hazai bűnözés ismert, és a nyilvánosságra nem került, de közvetett információk alapján feltételezhető adatai alapján, a profi bűnözés fokozatosan áttér a fegyveres támadásról, a fehér galléros, nem fizikai erőszakkal együtt járó bűnözésre.
A Szerzők ezért úgy gondolják, hogy e könyvvel a biztonságszervezői szakma valóságos, illetve szükséges igényeit elégítik ki. A Szerzők közül egyesek e témákban jelentős külföldi publikációkat és/vagy hazai szakkönyvek megírását, szerkesztését, valamint e téma oktatását tudják magukénak. E könyv sok tekintetben ezeknek a könyveknek, és oktatási tevékenységeknek a folytatása, illetve bővítése.
A Szerzők, az egyenszilárdság elvét követve határoztak úgy, hogy az informatikai biztonság széles körét átfogva együttesen, de a témát egymás közt felosztva, az informatikai biztonság azon területeiről írnak, amelyben a legtöbb ismerettel, hosszú szakértői múlttal, illetve tapasztalatokkal rendelkeznek. Ugyanakkor a könyvet konkrét esettanulmányokkal nem állt módjukban kiegészíteni, mivel szakértői megbízásaik során, a biztonságtechnikában természetes módon, titoktartási nyilatkozatokat tettek. A könyv az informatikát alkalmazók, döntéshozó menedzserek, számítástechnikusok, és felhasználók, az informatikai biztonsággal foglalkozó szakemberek, és az informatikai biztonsággal ismerkedők (egyetemi, és főiskolai hallgatók) számára készült. Elvekről, funkciókról, megoldásokról, és nem konkrét gyártmányokról szól. Nem tartalmazza az egyes problémák matematikai hátterét, amely a védelmi eszközök tervezéséhez, méretezéséhez szükséges. Ugyanakkor az érdeklődők számára az irodalmi hivatkozások, és a megadott szabványok bőséges lehetőséget nyújtanak a mélyebb ismeretek megszerzéséhez.
Vissza