Előszó
Idestova tíz éve annak, hogy a gimnáziumokban, szakközépiskolákban, beindult az informatikaoktatás. Az elmúlt évek alatt nem alakult ki egységes alaptanterv, így még ma sincsenek kidolgozott tanmenetek, tankönyvek. Mindenki a tudásának és az iskola lehetőségeinek megfelelően állítja össze a saját tanmenetét. Az igények mégis arra késztetik a pedagógusokat, hogy a leggyakrabban használt felhasználói programokat ismertessék a tanulókkal. A tanórák nagy részét a jegyzetelés veszi el, míg az igazi tudást nyújtó gyakorlásra nagyon kevés idő marad. Ezt a problémát próbálja megoldani ez a jegyzet. Nem szeretné pótolni a tanárokat és a tanári magyarázatot, viszont megkímél a sok írástól.
A jegyzet segít megismerkedni a számítógép kezelésének alapjaival, a leggyakrabban használt felhasználói és segédprogramokkal, némi betekintést nyújt a számítógép és a számítástechnikai segédeszközök működtetésébe és felépítésébe. Kilenc önálló részből tevődik össze és kitér minden fontos felhasználói területre.
A jegyzetet három nagyobb részre oszthatjuk. Az első részben a DOS környezetben működő programokat, a második részben a Windows használatát, az utolsó részben pedig a rendszerelméleti alapokat tanulmányozhatjuk.
Az első fejezet rövid bevezető a számítógép működtetésébe és az adattárolás alapjaiba. A második fejezetben az egyik legismertebb segédprogrammal, a Norton Commanderrel ismerkedhetünk meg. A harmadik fejezet a szövegszerkesztéssel foglalkozik, ezen belül pedig a nálunk talán még mindig leggyakrabban hasznát Text602 szövegszerkesztővel ismertet meg. A negyedik fejezetben egy újabb, szintén közkedvelt területet, a táblázatkezelést és a Calc602 programot, az ötödik fejezetben pedig a számítógépes adattárolás alapjait, a K602 segédprogramot, valamint a dBase III Plus adatbázis-kezelő kezelését tanulhatjuk meg.
A hatodik fejezet a Windows rendszerrel foglalkozik. Eltérően az ismert Windows könyvektől ez a jegyzet tartalmazza a nálunk leggyakrabban használt cseh, angol és magyar verziók menüjét is.
A hetedik fejezetben az MS-DOS operációs rendszer legfontosabb funkcióival foglalkozunk, a nyolcadikban pedig a számítógép és a legfontosabb perifériák felépítését ismerhetjük meg. A kilencedik fejezet a vírusok veszélyeit, a víruskeresés módszereit, valamint az adatok tömörítését mutatja meg.
A jegyzet nagyon jól használható iskolai tanórákon, tanfolyamokon, de felépítéséből adódóan használható önálló tanulásra is. Négy év tapasztalatai alapján készült el, és megfelel a gimnáziumok és szakközépiskolák tanmeneteinek, valamint műszaki felszereltségének.
Vissza