Előszó
Vármegyénk földje tele van az évszázados tatár, török és rác pusztítások után is szebbnél-szebb sajátos hangulatú falusi építészeti remekművekkel. A vármegye és a kúnság népe a mostoha körülmények ellenére, nemes ízlésű magyar otthonokat teremtett magának.
Sajnos, ezt az ízlésünknek megfelelő építkezést az utolsó évtizedek nemzetközi szellemisége szinte teljesen megrontotta, meghamisította. Az egyszerű és nemesvonalú házak helyét a "magyaros"-nak hirdetett cikornyás, vagy a "modernségre" hivatkozó, de környezetükbe nem illő álmodern magánépületek és sokszor az egymás stílusát bántóan sértő állami és városi középületek foglalták el.
Imrényi-Szabó Imre királyi főmérnöknek ez az értékes gyüjteménye azt bizonyítja, hogy nincs szükségünk sem magán-, sem középítkezésünkben kívülről reánk erőszakolt, lelkiségünktől idegen stílusokra, mert szép, gazdaságos és életrevaló megoldásokról tanúskodó úri és népi építkezési irányunk remek gyakorlati példákkal szolgál jövő építkezésünk számára is.
Élő példák erre azok az építkezések, amelyek a nemzet áldozatkészségéből részben az árvizeknél elpusztult házak pótlására, részben a sokgyermekes családok részére létesített telepeken sok esetben éppen Imrényi-Szabó Imre tervei szerint létesültek.
Megbecsüljük a népi hagyományokat, dalainkat, a táncainkat, a népi viseleteket, díszítéseket. Becsüljük meg magyar népünk falusi építkezését, magyar házát, a magyar otthont is. Ezt a célt tűzte maga elé vármegyénk népművelési bizottsága, amikor elhatározta ezen értékes gyűjtemény kiadását.
Arra kérem tehát a vármegyének minden szépért és nemesért lelkesedő közönségét, építtetőket és építészeket egyaránt, hogy jövőbeni építkezések alkalmával lapozzák át ezt a könyvet. Használják fel annak gazdag kincsestárát a megfelelő környezetbe illő terveik elkészítésénél. Ezáltal a régi nemes hagyományok és nemzeti multunk megbecsülésének is hasznos szolgálatot tesznek.
Vissza