Előszó
Az utóbbi másfél évtized alatt a modem technikának egész sor új ága indult rohamos fejlődésnek. Ide sorolhatók: a televízió, az impulzusos hírközlő rendszerek, a rádiólokáció, a távmérő és...
Tovább
Előszó
Az utóbbi másfél évtized alatt a modem technikának egész sor új ága indult rohamos fejlődésnek. Ide sorolhatók: a televízió, az impulzusos hírközlő rendszerek, a rádiólokáció, a távmérő és távirányító rendszerek, a digitális számítógépek, az adatfeldolgozás, az ipari folyamatok automatizálása és szabályozása.
Ide tartozik a különféle nem elektromos mennyiségek mérése is, mint pl. időtartamok pontos mérése, elemi részecskék számlálása, sugárzó izotópok indikálása stb. Ugyancsak ide sorolhatók a biológiai, orvosi, mechanikai műszerek jó része is.
E területek többé-kevésbé a korábbi értelemben vett rádiótechnikából váltak ki. A rádiótechnikában főleg szinuszos áramokkal és feszültségekkel dolgoznak. Jelforrásul szinuszos generátorok szolgálnak.
Az új szakterületeken a jelek különböző alakú és tartalmú, meghatározott időközönként ismétlődő feszültség vagy áramimpulzusok. A jelforrások is sokfélék: multivibrátorok, (záró oszcillátorok) , fűrészgenerátorok stb.
A rádiótechnikában használatos egységeken kívül (erősítők, modulátorok, demodulátorok)itt még egyéb feladatokat ellátó egységekre is szükség van, mint pl. jelformálókra, amplitúdó komparátorokra, szintrögzítőkre stb. Ezek működése kifejezetten a diódák, tranzisztorok, elektroncsövek, mágneses anyagok erősen nemlineáris sajátságán alapul.
Igen jellemző az említett áramkörökre, hogy bennük az aktív kapcsolási elemek kapcsolók szerepét töltik be, működésük szakaszos, nem folytonos.
Vissza