Előszó
Bármennyire nem illendő, nem tudom kikerülni az életkorra való utalást. Abból a fél évszázadból, amit Erdélyi Zsuzsanna a néprajz szolgálatában eltöltött, én közelebbről negyven évet ismerek. Az 1961-es Ethnographiában a színszimbolikáról megjelent háromrészes tanulmánya volt az első, amit olvastam tőle. Természetesen követtem a népi imádságok felfedezésének eseményeit, mert valóban események voltak mind a szakma, mind a magyar kultúra szélesebb körében. Magam is részt vettem 1970 elején a Magyar Tudományos Akadémián tartott nevezetes vitaülésen. Majd egy évtizeden át ugyanazon a munkahelyen, a Néprajzi Kutatócsoportban kollégák voltunk. Hadd helyezzem most a szaktudományinál tágabb történeti összefüggésbe a népi imádságok felfedezésének tényét.
Az 1960-as évek elején még folytatódott a forradalom kegyetlen megtorlása. Nem lehet figyelmen kívül hagyni az ugyanakkor zajló un. Molnár Erik-vitát, ami a nemzeti történetírás lejáratását, áttételesen a magyar nemzeti tudat megroppantását is célozta. Befejeződött a termelőszövetkezetesítés, és egészen bizonyossá lett a néprajzkutatás számára, hogy legfőbb tárgya, a hagyományosnak mondott paraszti élet sokkal hamarabb el fog tűnni, mint korábban sejthető volt.
Erre utalt, hogy egyre gyorsabb ütemben zajlott - nemcsak falun, hanem az egész országban - az életmód modern iparosítással összefüggő átalakulása.
A néprajztudomány válaszaként a kutatók zöme fokozta a gyűjtés, mentés, regisztrálás munkájának ütemét. Az 1960-as évek vége felé azonban a magyar kultúra egészét tekintve - most nem a tudományos kutatásra gondolok - nem lehetett kedvezőnek mondani a néphagyomány ügyét.
A művelődéspolitika és a média nemegyszer mindenestül avult, romantikus, olykor nacionalista tradíciónak emlegette, bélyegezte, melynek nincs helye a közművelődésben. Ekkor, sokak számára váratlanul, egyszerre vagy gyorsan egymás után olyan dolgok történtek, amelyek világosan jelezték, hogy nem temetés, hanem addig nem ismert módon folytatás következik. Az összefüggő jelenségekből csupán néhányra emlékeztetek. Részint hazai, részint nyugat-európai késztetésre divatja támadt a parasztkultúrának, tárgyaknak, öltözetnek, zenének egészen a falusi ház nyaralónak történő vásárlásáig. Országosan átütő sikert ért el a televízió első Röpülj, páva vetélkedője.
Vissza