Előszó
A Logisztikai Évkönyv célja a logisztika területén elért legújabb kutatási eredmények és szakmai, gyakorlati tapasztalatok megosztása a szakterület iránt érdeklődőkkel. Az Évkönyv az elmúlt évek tudatos építkezésének - és nem utolsósorban az előző főszerkesztő kitartó munkájának - köszönhetően a tudományos közéletben és a gyakorlati szakemberek körében egyaránt elismert, rangos és immár hagyományokkal rendelkező kiadvánnyá vált. Ez évtől kezdve részben megújult szerkesztőbizottság veszi át a stafétabotot új főszerkesztővel, ami viszont nem változtat a kiadvány jellegén: célunk a kialakult hagyományok és a magas szakmai színvonal megőrzése.
Az Évkönyv szerzői között - a korábbi számokhoz hasonlóan - tudományos kutatók és gyakorló szakemberek egyaránt megtalálhatók. Ebből kifolyólag a tanulmányok az elméleti modellektől kezdve a legjobb vállalati gyakorlatok elemzéséig a logisztika széles spektrumát igyekeznek felölelni. A könnyebb érthetőséget, tematikus elhelyezhetőséget segíti a tanulmányok témakörökhöz rendelése. Az idei Évkönyvben - a cikkek által érintett területeket figyelembe véve - a következő témaköröket azonosítottuk:
• modellezés a logisztikában;
• folyamatok és technológiák;
• logisztika a vállalatok, vállalkozások gyakorlatában;
• intermodalitás és környezetvédelem;
• makrogazdasági Összefüggések. Természetesen a cikkek témakörökhöz rendelése nem kizárólagos: a leginkább jellemző kategóriát igyekeztünk megragadni.
A megjelenő tanulmányok előre lefektetett formai követelmények és tartalmi elvárások mentén készültek. A kialakult gyakorlatnak megfelelően a szerzők által leadott témajavaslatok előzetes szűrését a szerkesztőbizottság végezte el, s minden egyes megjelenésre kiválasztott cikket egy kijelölt szerkesztőbizottsági tag, valamint egy felkért független lektor is véleményezett. Az elmúlt években bevezetett kétnyelvűségnek megfelelően az idei kiadványban is találhatók angol nyelvű publikációk, amelyek aránya évről-évre nő.
Elmondható, hogy napjainkra a logisztika a versenyképesség egyik kritikus tényezőjévé, eszközévé vált. A gazdasági válság is rávilágított arra, hogy az anyag- és információáramlásban rejlő racionalizálási, hatékonyságnövelési potenciált fel kell tárni, s az ebből adódó előnyöket ki kell aknázni. Az Évkönyv idei tanulmányai is ehhez a felismeréshez kívánnak hozzájárulni, amennyiben rávilágítanak a logisztikai modellezés alapvető összefüggéseire, értékelik a vállalati logisztikai folyamatokat és szervezeteket, megvizsgálják a logisztika környezeti vonatkozásait, vagy éppen annak makrogazdasági keretrendszerét. Megjegyezzük, hogy a logisztikát itt tágabb értelemben, a kapcsolódó szakterületeket is beleértve értelmezzük.
Reméljük, hogy a Logisztikai Évkönyv idei kiadása is hasznos tudásanyaggal bővíti az olvasók ismereteit. Az ismeretek befogadásán túl a szerkesztőség továbbra is várja az olvasók észrevételeit és javaslatait az Évkönyv minőségének javítása céljából.ó
Végül, de nem utolsó sorban külön köszönet illeti az Évkönyv szerkesztőjét, valamint a főszerkesztővel együtt érkezett új tudományos szerkesztőjét a kiadvány megjelenésének előkészítésében végzett áldozatos munkájáért.
Vissza