1.067.681

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Energia és Atomtechnika 1979. július

Az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület lapja - XXXII. évfolyam 7. szám

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Lapkiadó Vállalat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 52 oldal
Sorozatcím: Energia és Atomtechnika
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 21 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, ábrákkal illusztrálva. Orosz, német és angol nyelvű összefoglalókat és tartalomjegyzéket tartalmaz.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet az összefoglalókból:

Szili Géza: A takarékosság szerepe az energiapolitikában
Az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület a 30 éves fennállása során folyamatosan hangoztatta az... Tovább

Előszó

Részlet az összefoglalókból:

Szili Géza: A takarékosság szerepe az energiapolitikában
Az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület a 30 éves fennállása során folyamatosan hangoztatta az energiatakarékosság jelentőségét. Az országnak a II. világháborút követő ipari fellendülésének kezdetétől fogva az 1950-es évek elején a villamosenergia- és gázszolgáltatás kiesésével, valamint a lakossági energiaellátás korlátozásával terhes időkön keresztül az elsődleges energiahordozók felhasználásának szerkezeti megváltozásával szénről egyre inkább szénhidrogénre az energiagazdálkodás nagy utat tett meg. A készletek kímélését szolgáló energiatakarékosságot azonban mindig szem előtt kellett tartani.

Varga István: Főtitkári beszámoló
Az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület megalakulásának 30. évfordulójáról a főtitkár olyképpen emlékezik meg legméltóbban, hogy visszatekint az Egyesület által megtett útra, felsorolja az eredményeket az esetleges sikertelenségekkel együtt a további feladatok megoldásához szükséges tapasztalatok kiértékelése végett. A vizsgált 30 év energiagazdálkodásának három részre (szigorú takarékosság, kiegyensúlyozottabb gazdaságpolitika, a drága energia időszaka) történő bontásával a főtitkárnak módja nyílik az Egyesület feladatának az időszerű követelményekhez való illeszkedését kiemelni.

Illés Béla: Lignitszeminárium Gyöngyösön 299
A szerző ismerteti a nemzetközi részvételű lignitszeminárium célját. A beszámoló kitér a főelőadások valamint kiegészítésüket szolgáló hozzászólások rövid tartalmának ismertetésére is.

Kapolyi László: A lignit - mint szilárd energiahordozó - súlya és szerepe a világ és a hazai energiamérlegben 302
A magyar gazdaság energia- és nyersanyagpolitikája nem hagyhatja figyelmen kívül a hazai lignitvagyon célszerű, gazdaságos hasznosítását. A külgazdasági feltételek közé kell illeszteni a hazai természeti kincsekre építhető nyersanyag- és energiahordozó-hasznosítási vertikumokat. Az ország energiatermelési struktúrája 1960-tól a szén szerepének csökkenését és a szénhidrogén-import növekedését mutatja. Ezután viszont a szénvagyon és az atomenergia szerepe növekszik a világ energiaszükséglete fedezésére irányuló kutatások értelmében. A Thorez Külfejtés és a Gagarin Hőerőmű termelési-technológiai tapasztalatai szerint, valamint a szén egyéb felhasználási lehetőségeit is tekintetbe véve, minden nyersanyagnak és energiahordozónak, így a lignitnek is a hasznosítását ilyen vertikumfolyamatban kell végiggondolni. A felhalmozódott tapasztalatokat fel kell használni a további lignit-hasznosítási koncepció kialakításánál.

Kerényi A. Ödön: Ligniterőművek a magyar villamosenergia-rendszerben
A lignit felhasználása a hazai erőművekben (128 MW-os Mátravidéki és 120 MW-os November 7 Erőművek) a múltban is jelentős szerepet játszott. A 800 MW-os Gagarin Hőerőmű pedig 10 éve hasznosítja a lignitet, amely a villamosenergia-ipar részére ezután is versenyképes alapenergiahordozó marad. Az 1973-1978 időszak csúcsüzemi napjainak összevetése és számuk megállapítása, továbbá a bánya és az erőmű csúcsteljesítményének egybeesése alapján a jövőben a két partnernek összehangoltan kell együtt dolgozni. A lignittel együttjáró meddő koptató hatása és annak az üzemzavarok megelőzésére, valamint elhárítására vonatkozó következménye miatt a kazánok évi üzemkészsége 63 és 70% között van. A villamosenergia-rendszernek egy új lignittüzelésű erőművel szemben támasztott gazdaságossági és üzembiztonsági követelményei alapján az iparág támogatja a Gagarin Hőerőmű bővítése gondolatát, hogy mielőbb meggyőződhessen egy korszerű lignittüzelésű kazán megbízható üzemviteléről. Vissza

Tartalom

Az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület XVII. Küldöttközgyűlése 285
Szili Géza: A takarékosság szerepe az energiapolitikában 286
Varga István: Főtitkári beszámoló 292
Illés Béla: Lignitszeminárium Gyöngyösön 299
Kapolyi László: A lignit - mint szilárd energiahordozó - súlya és szerepe a világ és a hazai energiamérlegben 302
Kerényi A. Ödön: Ligniterőművek a magyar villamosenergia-rendszerben 312
Mohácsi Miklós: Műszaki és szervezésfejlesztések a Gagarin Hőerőműben 318
Erdélyi István: Gondolatok a dimenziókról 322
Veszelák Róbert: Energiaközművek 323
Erdélyi István: A pazarlás néhány oka fűtésnél 329
Szabadalmi szemle 331
Szemle 321
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Energia és Atomtechnika 1979. július Energia és Atomtechnika 1979. július Energia és Atomtechnika 1979. július

A borító enyhén sérült, bejegyzés található rajta.

Állapot:
940 Ft
470 ,-Ft 50
2 pont kapható
Kosárba