Fülszöveg
Az Iliász fülszövege:
Homérosz Íliásza a trójai háború kilencedik évében kezdődik.... Az eposz voltaképpeni tárgya Akhilleusz haragja: a fővezér és a legnagyobb görög hősvégzetes civódása. De e köré mesteri szilárdsággal megkomponálva az egész trójai háborút elénk állítja a költő. Mint Horatius mondja híres poétikai levelében, Homérosz in medias res, a "cselekmény kellős közepébe" ragad magával. De visszapillantásokból, egy-egy régi lépés végzetes következményeiből az előzményeket is tisztán látjuk. Az eposz bevégződik Akhilleusz és Agamemnón kibékülésével és a legnagyobb trójai hősnek, Hektórnak, Priamosz fiának halálával, illetve temetésével. De a jóslatok mellett maga a cselekmény logikája a háboró végét is jelzi: nemcsak azt látjuk előre, hogy Hektór megölésével Akhilleusz végzete is betelt, és nincs már messze az az idő idő, mikor ő is elesik Parisznak nyilától sebezve: Trója pusztulása, Priamosz ősz fejének megcsúfolása és a kis Asztüanax kegyetlen halála mint állandó komor...
Tovább
Fülszöveg
Az Iliász fülszövege:
Homérosz Íliásza a trójai háború kilencedik évében kezdődik.... Az eposz voltaképpeni tárgya Akhilleusz haragja: a fővezér és a legnagyobb görög hősvégzetes civódása. De e köré mesteri szilárdsággal megkomponálva az egész trójai háborút elénk állítja a költő. Mint Horatius mondja híres poétikai levelében, Homérosz in medias res, a "cselekmény kellős közepébe" ragad magával. De visszapillantásokból, egy-egy régi lépés végzetes következményeiből az előzményeket is tisztán látjuk. Az eposz bevégződik Akhilleusz és Agamemnón kibékülésével és a legnagyobb trójai hősnek, Hektórnak, Priamosz fiának halálával, illetve temetésével. De a jóslatok mellett maga a cselekmény logikája a háboró végét is jelzi: nemcsak azt látjuk előre, hogy Hektór megölésével Akhilleusz végzete is betelt, és nincs már messze az az idő idő, mikor ő is elesik Parisznak nyilától sebezve: Trója pusztulása, Priamosz ősz fejének megcsúfolása és a kis Asztüanax kegyetlen halála mint állandó komor árnyék kíséri sötéten az eposz cselekményét.
Az Odüsszeia fülszövege:
Tízévi ostrom után a görög seregek elfoglalták Tróját: kiirtották az ősz Piamosz egész háza népét, fölgyújtották a várost. Az üszkös, füstölgő falak tövében hajóra szálltak, és hazaindultak a várvívó hősök, köztük a győzelem furfangos szerzője, a leleményes Odüsszeusz. Gazdag hadizsákmányt visz, tizenkét hajóján nekivág a hazájába vezető tengernek, Ithaka szigete felé... s kezdetét veszi csodálatos, ezerveszélyű, kalandos útja. Újabb tíz év, amíg számos varázslat, életveszély, haragvó és segítő istenek kénye-kedve közt hánykolódva s mindenen győzedelmeskedve, megtérhet hű felesége, Pénelopeia karjaiba, királyi palotájába. A görög embereszményt, a cselekvő és leleményes hőst egy személyben teremtette meg Homérosz az Odüsszeiában. Mai műveltségünk egyik kútfője, az európai kultúránk két évezred óta kiapadhatatlan forrása a mű, mítosz és valóság csodálatos tökéletességű ötvözete. Mesebeli, emberfeletti erőkön győzedelmeskedő hősét haragvó istenek, emberevő szörnyek, egyszemű óriások, rontó bűbájú varázslónők hatalmából saját eszessége ereje, barátai és családja iránti hűsége és szeretete segíti és vezeti a boldog befejezésig, beteljesítve a halhatatlan mese örök szabályait.
Vissza